Przejęcia na rynku są czymś normalnym. Zdarza się, że konkretna firma ma problemy finansowe i zostaje kupiona przez większe przedsiębiorstwo. Czasem jest tak, że korporacji widzi szansę na sukces danej marki i postanawia włączyć ją w swoje struktury. Mamy tak między innymi w branży kasynowej, gdzie małe firmy tworzące popularne hot spot online za darmo zostają w końcu przejęte przez liderów. W branży technologicznej teraz dochodzi do transakcji, gdzie Boston Dynamics ma zostać kupione za ponad miliard dolarów przez Hyundaia.

Zmiana właściciela

Firma Hyundai niedawno ogłosiła, że oficjalnie kupuje pakiet kontrolny firmy Boston Dynamics, która zasłynęła tworzeniem nowoczesnych robotów przypominających konstrukcją psy. Hyundai ma przejąć amerykańską markę od SoftBanku w ramach umowy, która ma wynieść w okolicach 1,1 miliarda dolarów. Według niepotwierdzonych informacji rozmowy trwały już od dobrych kilku miesięcy i w końcu zakończyły się sukcesem dla południowokoreańskiej firmy. Ma ona wedle aktualnego planu przejąć 80% udziałów Boston Dynamics, zaś pozostałe 20% ma pozostać wciąż w rękach SoftBanku, jednak poprzez spółki zależne. Transakcja ma prawdopodobnie zostać sfinalizowana do połowy 2021 roku.

W oficjalnym komunikacie można wyczytać, że Hyundai ma nadzieję przede wszystkim na rozwój robotów usługowych i logistycznych. Jednak w przyszłości planuje również zbudować więcej robotów humanoidalnych, które będą odpowiadały za autonomiczną jazdę, inteligentne fabryki czy nawet opiekę medyczną. Sam Hyundai już od pewnego czasu pracuje nad takimi rozwiązaniami, więc będzie mógł liczyć nie tylko na kolejne technologie, fabrykę, lecz i wielu ekspertów w tej dziedzinie. Hyundai Motor Group wraz z Boston Dynamics mają stworzyć wspólnie wręcz całą branżę w dziedzinie robotyki, gdzie będą skupiać się nie tylko na nowych projektach, lecz również i produkcji komponentów robotów czy rozwijaniu inteligentnych rozwiązań logistycznych.

Euisun Chung, prezes Hyundai Motor Group w oficjalnym komunikacie stwierdził, że firma poprzez nowoczesne technologie w zakresie robotyki będzie wspierać społeczeństwo poprzez zwiększenie ogólnego bezpieczeństwa, ochrony, a nawet zdrowia publicznego. To wszystko ma być związane z tym, że nasze społeczeństwo niestety w wielu regionach systematycznie się starzeje, a przy tym przechodzi na model cyfrowy.

Firma Boston Dynamics jest już od wielu lat uznanym liderem w zakresie tworzenia mobilnych robotów, które zostały z powodzeniem wprowadzone w wielu branżach. Jako pierwsza na rynku rozpoczęła sprzedaż robota, który może zautomatyzować powtarzalne zadania w miejscach o szczególnym niebezpieczeństwie. Robot zatem może znajdować się w miejscach katastrof budowlanych, obszarach nastawionych na większe temperatury. Sprzedaż takiego pierwszego komercyjnego robota o nazwie Spot ruszyła w czerwcu 2020 roku i od tego momentu znalazł on nabywców w wielu branżach na świecie. Gdyby nie ograniczenia pod względem mocy produkcyjnych łączną liczbę egzemplarzy moglibyśmy liczyć w tysiącach. Być może z pomocą Hyundaia będzie to wkrótce możliwe. Już teraz z powodzeniem robot ten wykorzystywany jest w takich branżach jak energetyczna, budowlana, produkcyjna, związana z górnictwem i paliwami.

W przyszłym roku amerykańska marka planuje wprowadzić do sprzedaży kolejną wersję, która będzie wyposażona w więcej poziomów autonomii, jak i również zyska specjalne ramię do dodatkowych prac. Ponadto pojawić się ma system Pick, który ma być oparty o mobilnego robota do pracy w magazynach. Wszystko zatem wskazuje, że pod skrzydłami Hyundaia, Boston Dynamics ma ogromne szanse na znaczny rozwój i zwiększenie mocy produkcyjnych.