Zakup samochodu można sfinansować na wiele sposobów, mianowicie za gotówkę, kredytem lub wziąć w leasing. Każda z tych forma ma swoje zalety, ale i wady. W poniższym artykule przybliżamy ich postać i zwracam uwagę na najistotniejsze szczegóły.

Samochód na kredyt

Wiele osób decyduje się na tę formę zakupu, wybierając dedykowany kredyt samochodowy. Jest to zobowiązanie, którego zabezpieczeniem jest kupowane auto i bank może je przejąć w przypadku niespłacania rat. Co więcej, jeśli klient nie będzie wywiązywał się z warunków umowy, bank może dochodzić zwrotu udzielonego kredytu. Jest on udzielany po analizie wiarygodności kredytowej zatem osoby bez dobrej historii w BIK, nie mają większych szans na takie wsparcie finansowe. Nie ma jednak sytuacji bez wyjścia gdyż kredyt bez BIK na auto to oferta firm pożyczkowych (bez-bik.pl), które w przeciwieństwie do banków oferują pożyczkę na dowolny cel. Nie trzeba go nawet podawać we wniosku. Formalności jest mniej, a jeśli wnioskuje się o nią po raz pierwszy, można zaciągnąć pożyczkę bezpłatną.

Zaciągając kredyt w banku, trzeba się liczyć z dodatkowymi kosztami jak opłata za rozpatrzenie wniosku, prowizja, odsetki naliczane według aktualnej stopy procentowej, składki ubezpieczeniowe stanowiące zabezpieczenie kredytu. Formalności przy pożyczkach pozabankowych jest mniej, ale koszty mogą by wyższe, gdyż opłaty naliczane są nie według prawa bankowego, lecz cywilnego. Dlatego tak ważne jest porównanie zarówno jednej, jak i drugiej oferty i zadecydowanie, która jest w danym przypadku najkorzystniejsza.

Leasing samochodowy

Leasing jest ciekawym sposobem na sfinansowanie zakupu auta. Łączy w sobie elementy dzierżawy i kredytu. Jedyną jego podstawą jest podpisanie umowy leasingowej z klientem, w której zobowiązuje się on do opłacania comiesięcznych rat oraz do wniesienia tzw. czynszu inicjalnego. Jest to rodzaj opłaty wstępnej. Po zakończeniu umowy klient może oddać auto i wziąć następne lub wykupić je w atrakcyjnej cenie, stając się jego prawnym właścicielem. Korzystając z leasingu, nie trzeba się martwić o stan techniczny samochodu, gdyż za wszelkie naprawy i serwis odpowiada firm leasingowa. W przypadku braku wpłaty miesięcznej raty firma może po prostu zażądać zwrotu samochodu.

Auto za gotówkę

Zaletą zakupu samochodu za gotówkę jest niewątpliwie fakt, że taka opcja pozwala na pokrycie wszystkich kosztów związanych z nabyciem pojazdu. Wystarcza nie tylko na sam zakup, ale również na opłacenie OC czy kosztów związanych z rejestracją. Nie potrzebne są też żadne dodatkowe formalności w bankach czy firmach pożyczkowych. Wystarczy iść do wybranego salonu sprzedaży, komisu czy na giełdę samochodową. Formalności ograniczają się tylko do podpisania ze sprzedającym umowy kupna- sprzedaży lub wystawienia faktury VAT.