Jeśli planujesz wynajęcie mieszkania, powinieneś sprawdzić kilka kwestii, które potem pozwolą uniknąć wielu problemów. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, gdy weryfikujesz mieszkanie na wynajem i co powinieneś zrobić, zanim podpiszesz umowę najmu mieszkania.
Wynajem mieszkania, a umowa najmu
W pierwszej kolejności zawsze powinieneś sprawdzić, czy wynajmujący lokal jest jego właścicielem. Jeśli jest jednym z właścicieli, powinieneś upewnić się, że przy podpisywaniu umowy najmu nie będzie problemu i każdy właściciel zgadza się na tę czynność. Jeśli jeden ze współwłaścicieli nie wyrazi zgody na wynajem lub nie zgodzi się na warunki najmu, dojdzie do konfliktu, który może być trudny do rozwiązania. Wystarczy jednak, by jeden z właścicieli miał pełnomocnictwo od pozostałych współwłaścicieli.
Przed wynajęciem mieszkania zawsze upewnij się, że właściciel chce podpisać z Tobą umowę na piśmie. Jeśli nie jest to wynajem na okres powyżej roku nie ma takiego obowiązku, ale jest to praktyka, która ochroni Cię przed potencjalnymi kłopotami. Gdy okaże się po oględzinach, że jesteś realnie zainteresowany danym mieszkaniem, poproś o wzór umowy, który podpiszecie.
Co sprawdzić w mieszkaniu przed wynajęciem
Zanim wynajmiesz mieszkanie, powinieneś dokonać dokładnych oględzin. Sprawdź szczegółowy stan techniczny mieszkania, a w tym jego wszystkich kluczowych i potencjalnie drogich elementów. Dotyczy to stanu ścian, podłóg, drzwi, okien, a także mebli i sprzętów RTV i AGD jeśli najem dotyczy umeblowanego mieszkania. Jeśli mieszkanie lub wyposażenie nie jest w stanie idealnym, zawsze powinno to być potem opisane w umowie, abyś nie był pociągnięty do odpowiedzialności za ewentualne zniszczenia, których nie byłeś winowajcą.
Sprawdź też, czy mieszkanie jest w odpowiednim stanie i czy w czasie jego wynajmowania potencjalnie nie będzie trzeba wykonywać żadnych remontów. Jeśli takie ryzyko zachodzi zawsze powinieneś dogadać się z właściciele i ustalić, kto będzie ponosił koszty ewentualnego remontu. Jeśli tego nie sprawdzisz możesz zostać z mieszkaniem, za które trzeba płacić, a nie da się z niego korzystać.
Informacje o administracji budynku, a wynajem mieszkania
Przed wynajęciem mieszkania dogadaj się dokładnie z właścicielem, jaki będzie czynsz. Potem na umowie zawsze powinny być wyszczególnione wszystkie dodatkowe opłaty poza samą kwotą najmu. Dotyczy to opłat za media, internet i wszystkie opłaty administracyjne. Jeśli masz jakieś wątpliwości zawsze powinieneś dopytać o szczegóły i zadbać o to, by były opisane szczegółowo na piśmie.
Możesz też porozmawiać z zarządcą budynku, by zweryfikować, czy właściciel mieszkania przedstawia prawdziwe informacje na temat czynszu, podstawowych opłat, a także samych zasad funkcjonowania danego budynku czy wspólnoty mieszkaniowej. Podpisując umowę, zadbaj też o to, by zabezpieczyć informacje o tym, na jakich zasadach ma zostać zwrócona kaucja za mieszkanie, a także, w jakich okolicznościach umowa może zostać rozwiązania.
Zapoznaj się z ofertą wynajmu biura https://www.herbewo.krakow.pl/!