Na pewno wielu z nas stało kiedyś przed poważnym, zakupowym dylematem: jaki stolik kawowy kupić do salonu? Nie jest to żaden żart, ale rzeczywiście jest to jeden z mebli, który pełni w domu bardzo różną funkcję. Doceni go ten, kto przez pewien czas nie miał gdzie odstawić kubka z gorącą kawą czy rozłożyć gry planszowe. Ale… czy to jedyne powody, dla których tak bardzo lubimy stoliki kawowe?

Stoliki kawowe a ławy drewniane 

Czym właściwie różnią się stoliki kawowe i ławy drewniane? Te drugie kojarzą nam się raczej z czasami, które już przeminęły. Szczególnie w PRL-u w wielu domach znajdowały się takie niskie, nieco nieporęczne meble, które można było rozłożyć w kilka chwil. Jaki był tego efekt? Raz korzystaliśmy z niskiego stolika, innym razem z pełnoprawnego stołu, który mógł pomieścić niemałą rodzinę. 

Stoliki kawowe mają raczej lekką konstrukcję, a przynajmniej tak wyglądają. Szczególnie popularne są wersje podwójne lub potrójne, które zestawiamy ze sobą tuż przed kanapą. Czasami możemy je także zsunąć, co pozwala nam zaoszczędzić trochę miejsca. Na pewno są to jednak meble niezwykle funkcjonalne, które możemy kupić w wielu wariantach (niemało nowoczesnych propozycji dostępnych jest na stronie https://zona-design.pl/meble/stoliki-kawowe-i-lawy/).

Dlaczego kupujemy stoliki kawowe?

Są w naszym domu takie meble, które po prostu muszą się tu znaleźć i basta! Należą do nich także stoliki kawowe, które mogą wydawać się bardzo niepozornym elementem wyposażenia wnętrza, ale ostatecznie okazuje się, że życie bez nich jest bardzo trudne. W bardzo wielu domach salon jest miejscem, gdzie możemy odpocząć. To tutaj, na kanapie lub fotelu zasiadamy w momencie, kiedy mamy chwilę wolnego. Czasami chwytamy za pilot, innym razem za książkę. Możliwe, że mamy też ochotę napić się czegoś bardzo ciepłego lub zimnego. I tutaj pojawia się pewien problem – gdzie to wszystko możemy dostawić?

Stoliki kawowe zawsze są pod ręką. Znajdują się w takich miejscach, w których po prostu są niezbędne. Odkładamy na nie rzeczy codziennego użytku, ale czasami znajduje się na nich całoroczna wystawa przedmiotów, na które lubimy patrzeć, a z których korzystamy raczej sporadycznie. Mogą być to świece, książki czy magazyny.  

Na co zwrócić uwagę, kupując stolik kawowy?

Kupują nowoczesny stolik kawowy, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego wysokość. Dlaczego jest to tak ważne? Otóż potrzeby mamy różne i każdy korzysta z tego mebla nieco inaczej. Jednych urządza wyłącznie opcja odstawienia napojów na blat, podczas gdy inni spędzają długie godziny na granie w planszówki z rodziną czy znajomymi. Jeżeli natomiast kanapa jest bardzo niska (a zdarza się to, jeśli wybieramy warianty ze składanych materacy), to w efekcie możemy zasłonić sobie widok na telewizor. Kiedy z kolei nie przepadamy za częstym sprzątaniem, to bez dwóch zdań powinniśmy darować sobie modele, które posiadają szklany blat lub inne, szklane elementy. Oprócz tego, że łatwo się rysują, to pozostawienie na nich nieestetycznych odcisków palców trwa zaledwie moment.