Wzięcie kredytu hipotecznego wiąże się z dużą odpowiedzialnością, a także sporą ilością papierów, które trzeba wypełnić. Do kredytu hipotecznego potrzebna jest także dobra historia kredytowa. Jakie dokładnie dokumenty musisz przedstawić bankowi przed wzięciem tego rodzaju kredytu?

Na czym polega kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to inaczej kredyt na dom lub inną nieruchomość, który udzielany jest przez bank. Są to kredyty na duże sumy, dlatego też wymagany jest wkład własny w wysokości 20 procent wartości kredytu. Wkładem własnym może być także działka lub inna nieruchomość, jednak jest to osobne zagadnienie. Niezależnie od tego, jaką postać ma Twój wkład własny, aby wziąć kredyt hipoteczny musisz przedstawić bankowi odpowiednie dokumenty. Wszystkie dokumenty do kredytu hipotecznego (hipotekakredyt.pl) zobaczysz w Internecie. Czego jeszcze potrzebujesz, aby dostać kredyt hipoteczny? Przede wszystkim historii kredytowej, która nie pozostawia wątpliwości, że będziesz w stanie spłacić zobowiązanie. Historię kredytową łatwo sprawdzisz, ściągając raport BIK.

Jakie dokumenty potrzebne są do kredytu hipotecznego?

Kredyt hipoteczny to pożyczka zaciągana najczęściej, w sytuacji, gdy klient chce kupić lub wybudować dom. W tym przypadku bank nakłada na nieruchomość hipotekę, która jest niejako zabezpieczeniem w razie, gdyby klient nie spłacił wszystkich rat. Hipoteka jest zdejmowana, kiedy kredyt lub znaczna jego część zostaje spłacona.

Aby wnioskować o tego rodzaju kredyt wymagane jest kilka dokumentów. Przede wszystkim, absolutnie niezbędny jest dowód osobisty lub paszport. Jeśli o kredyt ubiega się cudzoziemiec, należy przedstawić bankowi kartę stałego pobytu wraz z numerem PESEL. W przypadku osób zamężnych, wymagany jest akt małżeństwa, zaświadczenie o rozdzielności majątkowej, lub, jeśli osoby są po rozwodzie, orzeczenie sądu w tej sprawie. Dodatkowo, istotne będzie zaświadczenie o dochodach z zakładu pracy, zaświadczenie o zatrudnieniu, wyciąg z rachunku, świadectwo pracy i roczne zeznanie podatkowe. Jak widzimy już na tym etapie dokumentów jest sporo, a to jeszcze nie koniec.

W przypadku kredytu hipotecznego wymagane są także dokumenty nieruchomościowe i mogą mieć one różną formę. Najczęściej spotykane to: umowa przedwstępna nabycia nieruchomości, odpis z księgi wieczystej, czy dokumenty potwierdzające, że wnioskujący jest właścicielem nieruchomości.

Czy warto wziąć kredyt hipoteczny?

Wzięcie kredytu hipotecznego to dla wielu osób konieczność, dlatego pytanie to może się wydać nieco kontrowersyjne. Jeśli marzysz o własnym mieszkaniu, zaciągnięcie tego typu zobowiązania jest jedną z najczęściej wybieranych opcji. Istnieje na Internecie wiele rankingów, które wskazują najbardziej korzystne kredyty hipoteczne. Warto zaznajomić się z nimi, aby wybrać jak najlepszy kredyt hipoteczny, który nie będzie nas kosztował dużo pieniędzy i nerwów.