Sztukateria we wnętrzach przez wiele lat kojarzyła się z reliktem przeszłości i wydawało się, że nigdy nie wróci do łask. Przewidywania projektantów się jednak nie sprawdziły i element ten jest obecnie znów niezwykle popularny. Moda na sztukaterię dopiero się rozkręca, a wraz z nią na rynku pojawia się coraz więcej produktów z tej właśnie kategorii.

Największym atutem wszelkiego typu sztukaterii jest jej uniwersalność oraz to, że za pomocą tak niewielkiej ozdoby jesteśmy w stanie odmienić każdą przestrzeń. Odpowiednio dobrana sztukateria potrafi w dowolny sposób zmienić charakter danego wnętrza i sprawić, że zachwyci naszych gości. Spójrzmy, co warto wiedzieć na ten temat i na jakie produkty zwrócić szczególną uwagę!

Sztukateria nie tylko do klasycznych wnętrz – co warto wiedzieć?

Sztukateria jest kojarzona głównie z architekturą pałacową czy stylem angielskim, ale nie oznacza to, że nie sprawdzi się też w innej estetyce. W praktyce jest to bowiem oryginalne, wyróżniające się rozwiązanie, ale jednocześnie niezwykle praktyczne i uniwersalne. Elementy sztukateryjne pasują więc zarówno do klasycznych, jak i bardzo nowoczesnych wnętrz, a ponadto można wykorzystać je nawet w stylu loftowym, art deco, boho, skandynawskim czy glamour. Istnieje tutaj pełna dowolność, a wszystko sprowadza się do indywidualnej wizji, która powinna być na tyle spójna, aby poszczególne elementy do siebie pasowały.

Pomysły na ciekawe wykorzystanie listew ściennych – najpopularniejsze aranżacje

Listwy ścienne to aktualnie jedna z najczęściej wybieranych dekoracji tego typu, dzięki której w prosty i szybki sposób można urozmaicić jednolitą strukturę ściany. Tego rodzaju listwy wykorzystujemy m.in. do stworzenia obramowania wokół okien czy drzwi, które z sukcesem może zastąpić standardową framugę. Listwami ściennymi możemy ponadto otoczyć otapetowane powierzchnie, ale sprawdzą się też przy bardziej zaawansowanych projektach, w tym przy tworzeniu tzw. boazerii angielskiej. Zaletą takich listew jest ich lekkość połączona jednak z solidnym wykonaniem i sporą wytrzymałością. Sztukaterię można poza tym pomalować na dowolny kolor, choć trzeba przyznać, że pierwotna, biała barwa pasuje do niemal każdego wnętrza.

Łączenie wielu elementów sztukateryjnych – na co zwrócić uwagę?

Sztukateria to wbrew pozorom nie tylko ozdobne listwy ścienne, które mogą tworzyć ciekawe wzory, obramowania i uzupełniać istniejące już elementy wykończeniowe. To także szeroki wybór innych produktów, spośród których na uwagę zasługują listwy sufitowe, które oprócz ciekawego designu, mają właściwości praktyczne, a mianowicie są w stanie zakryć łączenia i niedoskonałości między ścianami, a sufitem. Mianem sztukaterii możemy nazwać też gładkie lub zdobione listwy przypodłogowe, które uzupełniają przestrzeń pomiędzy posadzką z paneli lub płytek a ścianami. Bardzo przydatne okazują się też listwy karniszowe, które nie tylko maskują karnisz, ale mogą też posłużyć jako powierzchnia do montażu listwy ledowej czy po prostu jako nowoczesna ozdoba.