Rozpoczęcie działalności gospodarczej wiąże się zwykle z dużymi kosztami początkowymi. Każdy przedsiębiorca chce, aby wyposażenie jego firmy cechowało się jak najlepszą jakością, co wprost przekłada się na komfort pracy. Jednak nie każdy właściciel nowej firmy może sobie pozwolić na zakup pełnego wyposażenia za gotówkę lub zaciągnięcie kosztownego kredytu na wiele lat. W takiej sytuacji zyskowną alternatywą może się okazać leasing na start, dzięki któremu firma może pozyskać niezbędne jej środki trwałe.

Leasing dla nowych firm – czym różni się od kredytu?

Pojęcia „leasing” i „kredyt” są znane właścicielowi każdej firmy, ale nie wszyscy wiedzą, czym właściwie różnią się obie formy finansowania środków trwałych. W przypadku kredytu przedsiębiorca wnioskuje od instytucji udzielającej finansowania (np. banku) o środki pieniężne potrzebne na zrealizowanie określonego celu kredytowego. Następnie spłaca ów kredyt w miesięcznych ratach, które składają się z części kapitałowej i odsetek. Po spłaceniu kredytu przedmiot finansowania przechodzi na własność kredytobiorcy.

Natomiast w przypadku leasingu dla nowych firm sytuacja wygląda nieco inaczej: przedmiotem umowy nie są środki finansowe, a prawo do użytkowania środka trwałego, np. samochodu, maszyny budowlanej lub sprzętu komputerowego. W tym przypadku przedsiębiorca również jest zobowiązany do uiszczania regularnych opłat na rzecz leasingodawcy (miesięcznych lub kwartalnych). Po ich spłaceniu środek trwały będący przedmiotem leasingu nie przechodzi automatycznie na własność przedsiębiorcy, choć ma on prawo wykupienia go na preferencyjnych warunkach.

Leasing na start – na co może zostać przeznaczony?

Zaciągając leasing na start, firma może zdecydować się na finansowanie w ten sposób środków trwałych niezbędnych do funkcjonowania firmy, w tym np. samochodów osobowych i ciężarowych, maszyn produkcyjnych i budowlanych, sprzętu biurowego. Możliwości w tym zakresie są bardzo szerokie, w związku z czym na leasing dla nowych firm decydują się coraz częściej przedsiębiorcy reprezentujący zupełnie różne gałęzie gospodarki. Bez wątpienia najczęstszym przedmiotem umów leasingowych są samochody. To, co przyciąga początkujących przedsiębiorców do leasingu na start, to zwłaszcza korzyści podatkowe wynikające z tej formy finansowania. Zarówno wpłata początkowa, jak i spłacane raty można w całości zaliczyć jako koszt przedsiębiorstwa, co wpływa na podstawę opodatkowania. Pod tym względem leasing na start jest więc dużo korzystniejszy niż kredyt, w przypadku którego kosztem uzyskania przychodu jest tylko część odsetkowa miesięcznej raty.

Gdzie szukać leasingu dla nowych firm?

Nie każdy leasingodawca decyduje się na kierowanie swojej oferty do nowych podmiotów gospodarczych. Poszczególnie oferty zresztą dość znacznie mogą się od siebie różnić, dlatego przed podpisaniem umowy warto porównać je między sobą, tak aby wybrać najlepszą spośród nich. W tym bardzo pomocny jest https://clicklease.pl/, czyli popularny pośrednik specjalizujący się w leasingu dla nowych firm. ClickLease współpracuje z 40 wiodącymi leasingodawcami, a wykwalifikowani doradcy firmy pomagają przedsiębiorcy w wyborze najkorzystniejszej oferty do jego potrzeb.

Współpracując z ClickLease, nowy przedsiębiorca zyskuje pewność, że zaproponowana mu oferta leasingowa idealnie wpisze się w aktualne oczekiwania firmy i pozwoli pozyskać potrzebne środki trwałe na przyjaznych zasadach przy jednoczesnym zachowaniu minimum formalności. Dzięki takiemu finansowaniu firma przedsiębiorcy może natychmiast przystąpić do realizowania intratnych zleceń i systematycznie zwiększać swój udział w lokalnym rynku. A to wszystko bez ogromnych kosztów początkowych i przy sprzyjających zasadach księgowania wydatków związanych z umową.