Chcesz wysłać dużą paczkę lub paletę, ale nie dysponujesz własnym środkiem transportu? Warto skorzystać z usług firmy kurierskiej, która sprawnie dostarczy przesyłkę pod wskazany adres. Jeśli nie lubisz przepłacać – porównaj oferty wielu przewoźników. Sprawdzamy, jak wygląda wysyłka wielkich gabarytów oraz jak je pakować. 

Nadanie przesyłki kurierskiej – czym są paczki niestandardowe?

Wysyłanie dużych paczek najczęściej wiąże się z koniecznością uiszczenia dodatkowej opłaty za przesyłkę niestandardową. Pod tą nazwą – oprócz przedmiotów ciężkich i ponadwymiarowych – kryją się wszelkie paczki o nieregularnym kształcie (także okrągłe, owalne i cylindryczne), z wystającymi elementami czy owinięte folią. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w kwestii uznawania paczek za niestandardowe pod względem wagi i wymiarów, każdy przewoźnik kieruje się swoimi wytycznymi. To niesie za sobą również różnice w cenach.

Najlepiej zobrazują to konkretne przykłady. W przypadku kuriera InPost przesyłka zostanie uznana za niestandardową, jeśli jej najdłuższy bok przekroczy 120 cm lub suma wymiarów będzie większa niż 220 cm. U kuriera DPD będą to paczki o wymiarach przekraczających 150 cm i wadze powyżej 31,5 kg. 

Duże przesyłki kurierskie – czym są paczki dłużycowe?

Paczki dłużycowe swoją nazwę – jak nietrudno się domyślić – zawdzięczają dużej długości. Kurierzy zaliczają je do przesyłek niestandardowych. Najczęściej charakteryzują się stosunkowo niewielką wagą, ale ich nietypowy rozmiar wymaga wykorzystania specjalnego środka transportu – zwyczajnie nie mieszczą się w zwykłej furgonetce kurierskiej. Ponadto ich przenoszenie zwykle wymaga pracy przynajmniej dwóch osób.

Przesyłki dłużycowe mają co najmniej 6 metrów długości oraz ponad 2 metry wysokości. Ciężar nie powinien przekraczać 30 kg – w przeciwnym wypadku istnieje ryzyko uszkodzenia podczas transportu. Warto wiedzieć, że przewoźnicy często obliczają ciężar w zupełnie inny sposób, a to z kolei ma istotny wpływ na ostateczną cenę usługi. Zwykle metr bieżący paczki dłużycowej osiąga równowartość aż 100 kg.

Paczki gabarytowe – jak wygląda wysyłka kurierem?

Przesyłki gabarytowe również zalicza się do niestandardowych. Ich wielkość wykracza poza standardowe wymiary podawane przez poszczególne firmy kurierskie. Z tego powodu nie tylko zajmują więcej miejsca, ale także utrudniają proces sortowania. Co ciekawe, pomimo dużych rozmiarów zwykle są to paczki bardzo lekkie. 

W celu ustalenia ceny za wysyłkę kurierzy obliczają tzw. wagę gabarytową, zwaną także wagą wymiarową lub objętościową. Można ją obliczyć, mnożąc przez siebie wymiary paczki – długość, wysokość i szerokość. Jeżeli uzyskany wynik okaże się wyższy niż waga rzeczywista – będzie brany pod uwagę podczas wyceny.

Sposób na tanią wysyłkę kurierem – porównaj oferty przewoźników

Szukasz tanich usług kurierskich? Bez względu na to czy regularnie nadajesz dużą ilość paczek, czy też robisz to sporadycznie, warto rozejrzeć się za najkorzystniejszą ofertą. Różnice w cenie za przesyłkę o tej samej wadze i gabarytach mogą wynosić od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych. 

Nie warto tracić czasu na szczegółowe porównywanie kosztów u poszczególnych kurierów. Dużo lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z systemu automatycznej wyceny przesyłki kurierskiej na Shipcenter.pl

Jak to działa? Po uzupełnieniu wagi, rozmiarów, rodzaju opakowania oraz kraju docelowego uzyskasz dokładną cenę wysyłki u 11 kurierów współpracujących z firmą.

Teraz wystarczy jedynie wybrać najlepszą opcję – z krótkim czasem dostarczenia lub po prostu najtańszą. Chociaż cena jest istotna, nie powinna być przyjmowana jako jedyne kryterium wyboru. Sprawdź, czy przewoźnik oferuje możliwość śledzenia paczki. Istotnym czynnikiem będzie również zakres podstawowego ubezpieczenia.