Zbadanie zdolności kredytowej jest obowiązkową procedurą każdego banku, w którym chcemy zaciągnąć zobowiązanie finansowe. Bez względu na to, czy jest to mała pożyczka, kredyt gotówkowy czy hipoteka, banki muszą mieć pewność, że ubiegający się o środki Klient jest wypłacalny. W ten sposób instytucja finansowa zabezpiecza siebie, ale także Klienta przed pogorszeniem jego sytuacji życiowej i materialnej.

Co wpływa na zdolność kredytową?

Na zdolność kredytową ma wpływ wiele czynników. Przede wszystkim bank sprawdza czy nasze zarobki pozwalają nam na opłacenie podstawowych mediów (czynsz, gaz, prąd, abonament telefoniczny, itp.) oraz innych zobowiązań finansowych (kredytów, pożyczek, kart kredytowych, limitów w koncie). Nie bez znaczenia są też wiek wnioskodawcy, stan cywilny, ilość osób we wspólnym gospodarstwie domowym, rodzaj zatrudnienia, staż pracy czy nawet wykształcenie. W niektórych przypadkach spotkamy się również z odmową udzielenia pożyczki ze względu na brak jakiejkolwiek historii kredytowej. Nie mniej, wszystko co jest związane z naszą sytuacją materialną ma dla banku znaczenie.

Gdzie udać się po pożyczkę?

Jeżeli zaciągnięcie zobowiązania nie jest możliwe w banku, możemy ubiegać się o pożyczkę w pozabankowych instytucjach finansowych, jak radzi Bankier.pl https://www.bankier.pl/smart/pozyczki-bez-zdolnosci-kredytowej-przez-internet-jak-wziac, podając jednocześnie wszelkie plusy i minusy takiego rozwiązania. Instytucjami finansowymi, które mogą wesprzeć nas dodatkową gotówką bez zdolności kredytowej są między innymi: hapipozyczki.pl, supergrosz.pl, smartney.pl czy wonga.pl. Warto jednak mieć się na baczności zaciągając kolejną pożyczkę, aby nie wpaść w spirale zadłużenia, z którego ciężko będzie nam się wywiązać. Jeżeli odmowa udzielenia kredytu przez bank ma inne podłoże niż nasza zła sytuacja finansowa i ryzyko, że jesteśmy niewypłacalni, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z innych, dostępnych na rynku rozwiązań. Jednak jeżeli ocena zdolności kredytowej pokazuje, że nie stać nas na kolejne zobowiązanie, powinniśmy mocno zastanowić się nad kolejną pożyczką.

Na co zwrócić uwagę zaciągając pożyczkę?

Bez względu na to czy pożyczkę zaciągamy w banku, czy w pozabankowej instytucji finansowej musimy zwrócić uwagę na koszt, czyli najprościej mówiąc, ile środków pożyczymy, a ile musimy oddać. Całkowity koszt pożyczki wiernie oddaje RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania wyrażona w stosunku rocznym. Żeby wybrać najbardziej atrakcyjną ofertę, najlepiej skorzystać z gotowych rankingów pożyczek pozabankowych, które już na pierwszy rzut oka pokazują, gdzie przepłacimy, a gdzie wydamy minimum środków na obsługę naszego zobowiązania. Prostym przykładem mogą być pożyczki od hapipozyczki.pl, gdzie RRSO wynosi 9,81% dla kwoty zobowiązania od 3000 do 150 000 zł przy okresie kredytowania od 6 miesięcy do dwóch lat oraz pożyczki od supergrosz.pl w których RRSO to 78,07% dla kwoty do 10 000 zł na maksymalny okres kredytowania 48 miesięcy. Nie bez znaczenia w wyborze odpowiedniej oferty będzie właśnie sama kwota pożyczki oraz okres spłaty. Warto także zapoznać się dokładnie z pełną tabelą opłat i prowizji pozabankowych instytucji finansowych, a przed zatwierdzeniem transakcji uważnie przeczytać umowę.

Czy pożyczki pozabankowe są dostępne przez Internet?

Główną zaletą pożyczek pozabankowych i chwilówek jest minimum formalności, szybka decyzja kredytowa i przyznanie środków oraz możliwość ubiegania się o gotówkę przez Internet. W większości instytucji pozabankowych proces wnioskowania o pożyczkę został uproszczony do minimum i zazwyczaj sprowadza się do wskazania danych kontaktowych wraz z numerem konta do wypłaty, określeniem kwoty i okresu spłaty pożyczki, wypełnienia wniosku czy formularza online, weryfikacji, a następnie zaakceptowania oferty i podpisania umowy. Wszystko bez wychodzenia z domu i w jak najkrótszym czasie. W razie jakichkolwiek wątpliwości lub pytań do naszej dyspozycji zawsze znajdą się doradcy telefoniczni lub konsultanci online, z którymi można przeprowadzić rozmowę bezpośrednio na stronie internetowej konkretnej firmy pożyczkowej.