Uzyskanie kredytu hipotecznego na zakup domu lub mieszkania, wiąże się z wieloma formalnościami, a także dokładną weryfikacją ze strony banku. Jednym z najczęściej spotykanych pytań dotyczy tego, czy mając stosunkowo niski dochód, w ogóle ma się szanse na otrzymanie finansowania. Jak to wygląda? Jak dostać kredyt hipoteczny, mając niewielkie dochody?

Jak dostać kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to standardowa oferta dostępna w banku, co za tym idzie, aby go otrzymać, należy zgłosić się z wnioskiem do odpowiedniej placówki. Oczywiście konieczne będzie też przedstawienie całej masy formalności dotyczących nie tylko osoby ubiegającej się o pieniądze, ale i nieruchomości, którą chce się kupić. Jak dostać kredyty hipoteczne szerzej analizuje serwis finansowy www.kredyt-top.pl, biorąc pod uwagę także kwestie związane z podstawowymi wymaganiami, jakie trzeba spełnić.

Jedną z istotniejszych kwestii będzie tutaj zweryfikowanie zdolności kredytowej, na którą składa się przede wszystkim to, ile zarabiamy, gdzie pracujemy, na jakiej umowie i czy nie posiadamy innych zobowiązań finansowych i zaległości.

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny?

Temat zarobku jest często poruszany w kontekście ubiegania się o kredyt. Zazwyczaj wychodzi się z założenia, że mając niskie dochody, nie można liczyć na pozytywne rozpatrzenie wniosku, a tym samym otrzymanie potrzebnego finansowania. Prawda jest taka, że kredyt hipoteczny można dostać nawet przy zarobkach na poziomie najniższej krajowej, ale wiele będzie zależało od tego, o jak dużą kwotę się staramy. Nasze dochody wpływają w końcu na naszą zdolność kredytową, a im więcej co miesiąc wpływa na nasze konto, tym więcej możemy pożyczyć i bardziej wiarygodni jesteśmy w oczach banku. Mając więc niskie dochody, trzeba więcej się nagimnastykować.

Niskie dochody a cena nieruchomości

Jako że zarabia się mniej, ma się też niszą zdolność kredytową, a tym samym bank będzie mógł nam udzielić mniejszego finansowania. Warto wziąć to pod uwagę, wybierając nieruchomość, którą chce się kupić. Wysokość rat, nawet w perspektywie wieloletniej może być zbyt wysoka, byśmy mogli je regularnie spłacać. Zakup dużego apartamentu może być więc poza naszym zasięgiem, ale jeżeli chcemy niewielką kawalerkę, szanse są już większe. Oczywiście każda miejscowość ma też nieco inne ceny nieruchomości i w wielkich miastach zazwyczaj kwota za metr kwadratowy jest o wiele wyższa niż w małych miejscowościach.

Zbierz wkład własny

Bez wkładu własnego, żaden bank nie udzieli kredytowania, dlatego jego posiadanie jest warunkiem bezwzględnie koniecznym. Najczęściej oczekuje się kwoty w wysokości co najmniej 20% wartości nieruchomości. Oczywiście im więcej pieniędzy się zbierze, tym mniejsza będzie wysokość kredytu do spłacenia i tym większa wiarygodność kredytowa. Przy niskich dochodach zebranie odpowiedniej kwoty jest trudniejsze, ale nie niemożliwe.

Zadbaj o dobrą historię kredytową

Chodzi tutaj zarówno o to, by nie mieć żadnych zadłużeń, jak i o to, by pozbyć się wszystkich aktualnych zobowiązań. Kredyt hipoteczny to duże obciążenie dla budżetu domowego, a mając inne kredyty, pożyczki czy karty kredytowe, jeszcze dodatkowo zmniejsza się swoją zdolność. Banki sprawdzają klientów bardzo dokładnie, lepiej więc dopilnować, by nasze dane nie znajdowały się w bazach dłużników, a nasze historia była wolna od niespłaconych zobowiązań.

Kredyt hipoteczny z drugą osobą

Mając niskie dochody, nasza zdolność kredytowa może być zbyt mała, ale można to poprawić, biorąc zobowiązanie razem z kimś. Z tego też powodu najczęściej zaciągają je małżeństwa, jako że obie wypłaty są brane pod uwagę. Kredyt hipoteczny można wziąć także z rodzicem, rodzeństwem, innym członkiem rodziny czy nawet z kimś spoza niej. Warunek jest jednak jeden – druga osoba także musi mieć odpowiednią zdolność i wiarygodność kredytową.