Ryza papieru to duże opakowanie kartek o różnych rozmiarach i kolorach. Choć najpopularniejszą jest ta w formacie A4, której głównym przeznaczeniem jest użytek domowy lub biurowy do wydruku dokumentów, to w Internecie znajdziemy sporo innych wielkości papierów, które kupimy w ryzach, co jest o wiele bardziej ekonomicznym rozwiązaniem niż zakup pojedynczych kartek. W ryzach kupimy papier w formatach A5, A6 czy A4, a także większy jak np. A3.

Ile kartek mieści ryza papieru?

Kupując ryzę w sklepie internetowym, trzeba zachować czujność i z dokładnością sprawdzić informacje o ilości kupowanego papieru. Ryza papieru A4 najczęściej liczy 500 sztuk pojedynczych kartek. Ale zdarzają się również wyjątki i możemy kupić ryzę A4, która liczy ich zaledwie 250. Kupno ryzy w sklepie stacjonarnym nie budzi żadnych wątpliwości, ponieważ już na oko jesteśmy w stanie stwierdzić ilość arkuszy po objętości opakowania. Robiąc zakupy online nie zawsze jest to oczywiste, dlatego należy starannie sprawdzać opis, a także i cenę. Im mniej kartek w ryzie, tym niższa będzie jej cena. Ryza papieru może także liczyć 20, 25, 50 lub 100 arkuszy i najczęściej zdarza się to w przypadku papierów ozdobnych, fotograficznych lub tych, które posiadają dużą gramaturę (są grube i sztywne).

Ryza papieru – jakość i cena

Przeglądając oferty sklepów internetowych napotkamy na wiele różnych ofert, różnych marek, a także i cen. Dobrej jakości ryzę papieru w formacie A4 możemy kupić w granicach 30 zł wzwyż. I chociaż z całą pewnością znajdziemy w sieci papier biurowy w niższej cenie, to nie zawsze idzie ona w parze z jakością. Papier powinien przede wszystkim dobrze wchłaniać wydruk, co sprawia, że treści szybko wysychają, nie rozmazują się i nie tracą koloru. W przypadku papierów biurowych najlepsze będą arkusze bielone o gramaturze od 80 do 90 gram. Podobnie sytuacja ma się z papierami kolorowymi, zarówno tymi o niższej gramaturze jak i wyższej. Ryza papieru kolorowego, która będzie posiadała odpowiednie nasycenie i dobrze odwzorowane, intensywne barwy może być droższa, jednak zapewni odpowiednią i pożądaną jakość.

Jak biały może być papier kupowany w ryzach?

Wydawać by się mogło, że biel nie powinna budzić żadnych wątpliwości, jednak kupując biały papier biurowy czy papier ksero różnych marek i w różnym zakresie centowym możemy zauważyć, że każda biel jest inna. Dzieje się tak dlatego, że każdy papier jest nieco inaczej wyrabiany i przechodzi różne procesy obróbki zanim trafi na półki sklepowe. Jak więc wybrać najbielszy z możliwych białych papierów? Biel ryzy papieru możemy sprawdzić za pomocą oznaczenia CIE. Skrót ten pochodzi od Commission internationale de’éclairage czyli Międzynarodowej Komisji Oświetleniowej. Im wyższy wskaźnik CIE tym bardziej biała biedzie ryza papieru.

Nie zawsze jednak wartość CIE jest uwzględniona w opisie papieru. Bardzo często ekologiczne papiery biurowe takiego oznaczenia nie mają. Warto mieć tutaj na uwadze, że papier z recyklingu pomimo, iż często określany jest mianem białego papieru do druku, ma najczęściej barwę lekko szarą, beżową lub często określaną jako „brudna biel”. Jego cena jest natomiast niższa, zawiera on mniej substancji chemicznych, a dodatkowo nie pochodzi z wycinki nowych drzew.