Rolety projektowane w nietypowy sposób mogą okazać się pomysłowym sposobem nie tylko na dekorowanie okien, ale również na wprowadzenie ciekawej jakości wizualnej do dowolnie wybranego wnętrza. Niezależnie, czy mówimy o kuchni, przedpokoju, salonie czy pokoju gościnnym. Przekonaj się, jak bardzo eleganckie i praktyczne mogą być rolety perforowane, choć na pierwszy rzut oka wielu z nas wydawać się może inaczej. 

Rolety perforowane – dyskretna forma użytkowa

Ażurowa forma rolety może uatrakcyjnić jej codzienne funkcjonowanie. Przez drobne otworki może się do wnętrza przedostawać niewielka ilość światła dziennego lub nocnego, niemająca żadnego szkodliwego wpływu na jakość naszego wypoczynku, gdy śpimy i na stopień zaciemnienia wnętrza, gdy z różnych przyczyn jest nam to potrzebne. 

Delikatne wiązki światła przechodzące przez filtrującą postać rolety wprowadzą do wnętrza nieco dynamiki i sprawią, że w przestrzeni nie zostanie zachwiana nasza orientacja i nie będziemy musieli używać dodatkowo światła elektrycznego. Otworki w roletach mogą być różne:

  • klasyczne – małe dziurki o niewielkich średnicach 
  • o określonych kształtach geometrycznych – maleńkie kółka, kwadraty, trójkąty, romby lub inne figury 
  • o kształtach nawiązujących np. do natury – małe listki, kształty owoców, serduszka, kwiatki 
  • umieszczone na całej powierzchni – od góry do dołu 
  • umieszczone tylko na wybranym fragmencie rolety, np. w formie pasa przechodzącego przez środek płaszczyzny rolety pionowo lub poziomo 

Czy rolety perforowane są droższe od pozostałych?

Cena takich rolet nie różni się zbytnio od cen rozwiązań pozbawionych perforacji. Wpływ na nieznaczną różnicę cenową ma nie tyle sam proces perforacji, ale wykorzystanie określonego rodzaju materiałów. Do rolet perforowanych wykorzystywane są nieco mocniejsze i odporniejsze na czynniki eksploatacyjne tkaniny, niż w roletach ze zwykłych, cienkich materiałów. 

Powierzchnia perforowana wymaga pewnego rodzaju zabezpieczeń i opracowania grubości, aby taka forma użytkowa w warunkach domowych mogła zachować stabilność konstrukcyjną oraz nienaganny wygląd. 

Rolety perforowane – gdzie sprawdzą się najlepiej?

Specjaliści z dziedziny dekoracji wnętrz efektownie zaprojektowane rolety perforowane polecają do wnętrz o rozbudowanych i szerokich oknach, gdzie za pomocą nietypowego elementu wnętrza można z pomocą światła wieczornego jak i dziennego stworzyć nieco romantyczny i surrealistyczny klimat. 

Wiązki światła przechodzącego przez powierzchnię osłonową wprowadzą do nawet najskromniej urządzonego pokoju odrobinę magii i atmosfery baśniowości. Sceptykom wydawać się może, że zastosowanie rolety z dziurkami w przestrzeni mija się z celem, ale ci, którzy zdecydowali się wprowadzić na próbę takie rozwiązanie w swoich domach i mieszkaniach, po pewnym czasie przyznali, że robi ono wrażenie i również na dłuższą metę sprawdza się znakomicie. 

Roleta wcale nie musi być płaska i jednowymiarowa. W dziedzinie jej aranżacji jak najbardziej warto eksperymentować.