Kompresory kojarzą nam się głównie z pompowaniem opon samochodowych na stacjach. Nie każdy jednak wie, że jest to narzędzie umożliwiające pracę nie tylko np. warsztatom samochodowym, ale także każdemu, kto planuje remont. Dzięki niemu możemy zaoszczędzić nie tylko dużo czasu, ale i nerwów. Sprawdź, do czego może Ci się przydać kompresor.

Kompresor – narzędzie nie tylko dla firm

Są to narzędzia, które mogą się okazać nieocenione w przypadku firm remontowo-wykończeniowych. Jednak znajdzie także zastosowanie w niejednym gospodarstwie domowym. Na rynku dostępne są zarówno kompresory 50l, jak i znacznie większe. Jeśli zależy Ci na dużej wydajności, możesz wybrać np. kompresor 150l. Do wyboru mamy także urządzenia posiadające napęd bezpośredni z silnikiem połączonym z pompą oraz z napędem pasowym, gdzie obroty silnika nie będą mieć przełożenia na obroty pompy.

Na jaki kompresor się zdecydować?

Jeśli szukasz taniego i dość wydajnego rozwiązania, możesz wybrać kompresor z napędem bezpośrednim o małej pojemności np. 50l. Jednak wybierając model jednotłokowy, trzeba mieć na uwadze, że będzie miał on mniej możliwości, jeśli chodzi o zastosowanie niż model dwutłokowy z napędem bezpośrednim. Czasami różnice w cenie nie są duże, dlatego warto rozważyć za i przeciw i pokusić się o zakup niewiele droższego modelu, jeśli zależy nam na większej wydajności i szerszym zastosowaniu. Zanim zdecydujesz się na kupno kompresora, przemyśl dokładnie, w jakim celu będziesz wykorzystywać.

Kompresor – do czego można go wykorzystywać?

Żeby móc podjąć rozsądną decyzję, trzeba przede wszystkim wiedzieć, do czego w ogóle może służyć kompresor w użytkowaniu prywatnym. Najogólniej rzecz ujmując, może on służyć do: pompowania, czyszczenia i przedmuchiwania. Dzięki tym funkcjom sprawdzi się np. podczas malowania powierzchni, lakierowania czy tynkowania. Z powodzeniem zastosujemy go także do czyszczenia różnych urządzeń czy pompowaniu kół.

Na jakie parametry zwrócić uwagę podczas wyboru urządzenia?

Podczas poszukiwań idealnego kompresora powinniśmy zwrócić uwagę na kilka parametrów, a mianowicie:

  • Pojemność zbiornika – zbyt mały zbiornik będzie powodować częstą konieczność jego napełniania.
  • Maksymalne ciśnienie robocze – należy dostosować je do prac, jakie mamy zamiar przy jego pomocy wykonywać. Zazwyczaj będzie to 8-11 barów.
  • Zasilanie – na rynku znajdziemy zarówno modele zasilane sieciowo, jak i np. spalinowe czy akumulatorowe. Od rodzaju zasilania bez wątpienia będzie zależała mobilność sprzętu oraz to czy można go używać, gdy np. na działce nie ma prądu.
  • Głośność – poziom hałasu ma niebagatelne znaczenie podczas użytkowania sprzętu. Wiele modeli emituje hałas na poziomie 80 decybeli, co może być nieprzyjemne, dlatego zaleca się używanie słuchawek wyciszających. Można znaleźć też takie kompresory, które emitują hałas wynoszący poniżej 50 decybeli.
  • Wydajność – im wyższa wydajność, tym szybciej będziemy mogli wykonać pracę. Wydajność waha się od 50 do 1000l na minutę. Trzeba mieć na uwadze, że ze wzrostem wydajności, będzie rosła także cena urządzenia.