Kredyt konsolidacyjny to rozwiązanie pozwalające na połączenie wszystkich obecnych zobowiązań w jedno. Podlegają mu wszystkie rodzaje kredytów oraz zaległości na karcie kredytowej. O tym, czy taka opcja jest możliwa dla osób nieposiadających zdolności kredytowej, opowiemy w poniższym artykule.
Kredyt konsolidacyjny – na czym polega?
Jak wspomniano powyżej, konsolidacja to swego rodzaju zamiana kilku posiadanych zobowiązań w jedno i to na bardzo atrakcyjnych warunkach. Szerzej kredyt konsolidacyjny tłumaczą poradniki na kredyt-konsolidacyjny.eu wyjaśniając, czy jest to opłacalna opcja i na jakich warunkach jest przyznawana. Aby móc skonsolidować aktualne zobowiązania trzeba mieć nieskazitelną wręcz historię oraz zdolność kredytową. Istnieją gotówkowe konsolidacje kredytów oraz hipoteczne. Ten pierwszy jest zdecydowanie droższy, ponieważ wiąże się z większym ryzykiem kredytowym i trudniej go dostać. Drugi rodzaj jest tańszy, jednak wymaga ustanowienia zastawu. Dlatego bardzo ważne jest przeanalizowanie struktury swojego zadłużenia i zdecydowanie, które produkty chcemy skonsolidować, a które spłacać na dotychczasowych warunkach. Nie można bowiem łączyć wszystkich naraz.
Bank przyznając kredyt konsolidacyjny niejako „gasi” określone zadłużenia we wskazanych bankach. Kwota kredytu nie jest przekazywana na konto klienta, lecz na rachunki określonych instytucji. Po połączeniu zobowiązań jedno jest on zobowiązany do regulowania wobec tej placówki, która spłaciła jego dotychczasowe zadłużenia w jednej racie.
Kredyt konsolidacyjny bez zdolności kredytowej – czy jest możliwy?
Kredyt konsolidacyjny bez zdolności kredytowej skierowany do tych osób, które są zadłużone, co umożliwia im wyjście na tzw. prostą. Jest to kredyt o szczególnym charakterze, ponieważ pozwala uporządkować posiadane zobowiązania i zmniejszyć wysokość wydatków związanych z koniecznością spłacania kilku rat.
Tego typu kredyt umożliwia spłatę takich zobowiązań jak:
- limit na karcie kredytowej,
- kredyt gotówkowy,
- kredyt hipoteczny,
- pożyczki pozabankowe,
- inne kredyty konsolidacyjne.
To, czy konsolidacja zostanie udzielona, zależy od wysokości zadłużenia oraz historii kredytowej. Jeżeli po sprawdzeniu w rejestrze dłużników okaże się, że dany klient jest „zaprawiony” w niespłacaniu zaciągniętych zobowiązań, wówczas zostanie odesłany z kwitkiem. Sprawdzenie historii kredytowej jest konieczne a ta osoba, która jej nie posiada i dodatkowo figuruje w BIK, z pewnością nie może liczyć na taką opcję.
Ogólnie rzecz biorąc osoba nieposiadająca zdolności kredytowej, ma szansę otrzymać konsolidację, ale musi wykazać się maksymalną wiarygodnością. Dla banku bowiem jest to duże ryzyko nie tyle w kwestii zaprzestania spłaty, ile również w zakresie nagłego pogorszenia się sytuacji materialnej klienta.