Kredyt hipoteczny w dzisiejszych czasach to powszechność. Coraz więcej ludzi decyduje się na jego zaciągnięcie i nie ma obecnie osób, które nie byłyby w trakcie jego spłacania bądź planowałyby taki krok. Banki proponują wiele ofert na tego typu zobowiązanie. W poniższym artykule podpowiadamy, na co zwracać uwagę podpisując umowę oraz jak zapewnić sobie korzystne warunki.

Co to jest kredyt hipoteczny?

Jest to specjalny rodzaj kredytu udzielany poprzez zabezpieczenie hipoteki na poczet nieruchomości. Tego typu zobowiązanie jest na wiele lat, dlatego trzeba rozsądnie wybrać ofertę, np. przegladając rankingi kredytów hipotecznych na hotmoney.pl. Kredyt hipoteczny udzielany jest na bardzo wysokie sumy, stąd bank wymaga zabezpieczenia, by mieć pewność, że klient jest w stanie udźwignąć takie zobowiązanie i regularnie je spłacać. Zabezpieczenie zazwyczaj stanowi hipoteka tej nieruchomości, którą kredytobiorca zamierza kupić. Stąd też takie kredyty udzielane są na zakup mieszkania, zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym. Istnieje też kredyt budowlano- hipoteczny przeznaczony na budowę domu.

Kredyt hipoteczne to nie to samo co mieszkaniowy. Ten pierwszy można przeznaczyć również na remont, dostosowanie lokalu użytkowego do obowiązujących wymagań czy modernizację obecnej nieruchomości. Kredyt hipoteczny można zaciągnąć również na zakup mieszkania pod wynajem.

Jak wybrać kredyt hipoteczny?

Nie ma co ukrywać, ale taki kredyt jest dużym obciążeniem dla domowego budżetu, dlatego też decyzja o jego zaciągnięciu musi być dobrze przemyślana. Wiąże się to z niemałą odpowiedzialnością, stąd tak ważne jest poznanie wszystkich szczegółów związanych z daną ofertą. Można to sprawdzić, posługując się internetowymi rankingami, które dotyczą najlepszych w danym momencie kredytów hipotecznych. Dzięki utworzonym porównaniom na stronach konkretnych banków można mieć łatwy i przejrzysty wgląd do poszczególnych ofert i zdecydować, do której placówki się udać. Warto też zapytać rodzinę bądź znajomych spłacających już podobny kredyt, w jakim banku go zaciągnęli i czy są zadowoleni. To też jest jakiś punkt odniesienia. Nie zaszkodzi również zapoznać się z opiniami internautów, opisujących swoje doświadczenia z poszczególnymi bankami.

To na co szczególnie trzeba zwracać uwagę, wybierając daną ofertę, to przede wszystkim:

  • oprocentowanie,
  • wysokość rat,
  • prowizja,
  • ubezpieczenie kredytu,
  • wycena nieruchomości.

To wszystko ma wpływ na ostateczną postać spłacanego zobowiązania. Przyznawany jest na kilka lub nawet na kilkadziesiąt lat, dlatego też nie wszyscy kredytobiorcy mogą się o niego ubiegać. Konieczne do tego są odpowiednie możliwości finansowe i dobra historia kredytowa. Trzeba również dysponować wkładem własnym uzależnionym od wysokości kwoty, o jaką się staramy.

Banki łatwiej udzielają takiego kredytu osobom młodszym ze względu na długi okres spłacania oraz małżeństwom. Samotni mają mniejszą szansę, gdyż w oczach banku mogłyby nie dać rady udźwignąć takiego zobowiązania w pojedynkę. Wówczas stosowane są znacznie surowsze procedury mające na celu sprawdzenie wiarygodności i zdolności kredytowej. Liczy się również zawód, jaki wykonuje kredytobiorca. Jeżeli istnieje ryzyko wypadku lub zamknięcia firmy o akceptację wniosku kredytowego będzie wyjątkowo trudno.