Sezon wakacyjny trwa w najlepsze, zatem kolejne osoby wybierają się na swoje upragnione wyjazdy wypoczynkowe. W niejednej walizce, wypełnionej po brzegi kreacjami i niezbędnymi przedmiotami, nie może również zabraknąć dobrze wyposażonej apteczki. Zwłaszcza teraz, gdy nasz stan zdrowia jest szczególnie monitorowany. Warto zabrać ze sobą tego typu ekwipunek, który jednak powinniśmy wcześniej skonsultować ze swoim lekarzem czy farmaceutą. Przy podróżach zagranicznych zdarza się bowiem, że różne przedmioty, znajdujące się w bagażu podręcznym – także leki czy akcesoria medyczne – nie przechodzą odprawy na lotnisku. Zatem o jakich zasadach powinniśmy pamiętać, aby uniknąć podobnych, niepotrzebnie stresujących sytuacji oraz nie pozbawić się potrzebnego wyposażenia?

 

Leki dozwolone w naszej apteczce

Do naszego bagażu podręcznego możemy spakować wszystkie te lekarstwa, które mamy przepisane przez lekarza. Leki z recepty pakujemy w ilości potrzebnej nam do właściwego dawkowania przez cały czas wyjazdu. Podobnie sytuacja przedstawia się z medykamentami, które nie są wydane z przepisu lekarza, ale mają płynną konsystencję. W tym przypadku pojemność 100 ml (rygorystycznie przestrzegana, jeśli chodzi o inne płyny) nie obowiązuje, zatem możemy przyjąć, że np. zabieramy na naszą podróż tyle syropu, ile trzeba. Do listy leków płynnych zaliczają się również: leki zawierające płyny, spray do nosa lub gardła, krople do oczu, maści oraz żele.

 

Leki, których nie wolno mieć w samolocie

W przypadku listy leków zakazanych sytuacja jest o wiele mniej klarowna. Wszystko bowiem zależy od kierunku podróży, jaki obraliśmy. Szczególnie ostrożnie trzeba pakować apteczkę wtedy, gdy planujemy podróż do Azji oraz na Bliski Wschód, o czym mówi polecana strona. Niektóre leki zawierające kodeinę, dostępne w Polsce bez recepty, mogą nawet w pewnych miejscach zagranicą skończyć się dla niczego nieświadomego turysty więzieniem. Kłopotów potrafią nam dostarczyć także tabletki na bazie tramadolu – popularnego składnika leków przeciwbólowych. Na liście zakazanych znajdują się również medykamenty psychotropowe, pobudzające, odurzające, jednym słowem – wszystkie te, które wpływają na ośrodkowy układ nerwowy. Pewne kraje nie powitają podróżnika z otwartymi rękami także wtedy, gdy znajdą u niego leki na alergię, czyli te z grupy przeciwhistaminowych. Ogólnie rzecz biorąc, największe ryzyko niosą wspomniane już leki psychotropowe oraz wszelkiego rodzaju środki odurzające. Nawet antykoncepcyjne, w zależności od destynacji podróży, nie wszędzie będą akceptowane.

 

Leki, które mogą przydać się podczas urlopu

Na liście tego, co może przydać się nam podczas pobytu na wakacjach na pewno nie powinno zabraknąć środków do dezynfekcji, plasterków na otarcia czy odciski, jak również zestawu awaryjnego na tzw. czarną godzinę. Warto wziąć pod uwagę trzy takie sprawdzone środki: węgiel, leki przeciwgorączkowe oraz witaminę C. Dobrze jest również zaopatrzyć się w maść na opryszczkę, która lubi niemiło zaskoczyć właśnie podczas takiego wyjazdu. W każdym razie, po przyjeździe na miejsce dobrze jest zlokalizować najbliższą aptekę i sprawdzić, co możemy tam nabyć, gdyby zaszła taka potrzeba. Zwłaszcza w Europie nie powinno być z tym żadnych problemów, ponieważ często uda nam się znaleźć bardzo podobne lub wręcz te same produkty, co w Polsce.

Planujesz podróż do egzotycznych krajów? Wiadomości zgromadzone w tym miejscu z pewnością przydadzą Ci się!

Spokojne i bezpieczne wakacje, bez względu na panującą sytuację na świeci,e nie powinny przynosić nam bólu, stresu i rozczarowania. W końcu przymusowy pobyt w szpitalu albo nawet w pokoju hotelowym nie ma nic wspólnego z dobrą zabawą. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie do takiego wyjazdu. Właściwe spakowanie leków do przeźroczystej torby, posiadanie dokumentów potwierdzających konieczność ich przyjmowania podczas podróży oraz zgłoszenie tego faktu celnikowi pozwoli na szybką i sprawną odprawę. Zorientowanie się w zasadach przechowywania i transportu lekarstw, w zależności od obranej destynacji, pomoże uniknąć wielu kłopotów i niepotrzebnego stresu. Podróżujmy świadomie, tak, aby nasz urlop stał się faktycznie prawdziwym, relaksującym odpoczynkiem, pozostawiającym jedynie przyjemne wspomnienia.