Kasa fiskalna online to spore ułatwienie dla przedsiębiorców, jednak mimo to po jej zakupie rodzi się wiele pytań. Kto może dokonać fiskalizacji kasy? Komu to zlecić i jak często wykonywać przeglądy? Odpowiadamy na najpopularniejsze pytania w temacie urządzeń fiskalnych.   

Kasa fiskalna jest tematem serwisu MojaFiskalna.pl, gdzie możesz zamówić takie urządzenie, a także wiele o nim przeczytać. My z kolei skupimy się na najważniejszych kwestiach, które niepokoją podatników – poniżej odpowiadamy na najpopularniejsze pytania dotyczące kasy fiskalnej. 

Czy zgłoszenie kasy fiskalnej jest obowiązkowe?

Kasy fiskalne online między innymi różnią się tym od kas tradycyjnych, że nie wymagają konieczności dokonywania jakichkolwiek zgłoszeń do Urzędu Skarbowego. Zarówno przed fiskalizacją, jak i po jej przeprowadzeniu nie musisz nic zgłaszać, ponieważ wszystkie istotne informacje trafiają do wspomnianego urzędu za pośrednictwem Centralnego Repozytorium Kas.

Fiskalizacja kasy – co to? Kto może ją przeprowadzić?

Fiskalizacja ma na celu przygotować zakupione przez ciebie urządzenie do ewidencjonowania na kasie w trybie fiskalnym. Co ważne, fiskalizacja jest obowiązkowa i może być przeprowadzona tylko z udziałem serwisanta kasy. Podczas tego procesu twojej kasie fiskalnej online zostanie przypisany numer ewidencyjny, który musisz dodatkowo umieścić na obudowie urządzenia oraz w książce serwisowej. Musisz również pamiętać, że twoim obowiązkiem jest zapewnienie łączności z internetem, tak aby fiskalizacja przebiegła prawidłowo.

Czy zawsze trzeba drukować raport dobowy?

Pewnie nikogo nie zdziwi, że każdy dzień pracy z kasą fiskalną należy zakończyć raportem dobowym. Ale czy zawsze? Wyjątek stanowi jedynie sytuacja, gdy w ciągu dnia nie zarejestrowano żadnej sprzedaży, wtedy nie musisz go drukować. Pamiętaj również, że twoim obowiązkiem jest wydrukowanie raportu miesięcznego. Masz na to czas do 25 dnia następnego miesiąca, po miesiącu, w którym odbywała się sprzedaż.

Co ile lat przegląd kasy fiskalnej online?

Regularny serwis kasy fiskalnej jest twoim obowiązkiem. A co ile lat powinien się on odbywać? Przegląd techniczny kasy fiskalnej robi się minimum co dwa lata. W przypadku nowego urządzenia czas ten liczony jest od momentu fiskalizacji kasy fiskalnej online. Bardzo ważne jest to, aby przestrzegać przyjętych terminów, ponieważ za ich niedotrzymywanie grożą kary pieniężne. Pamiętaj też, że nie każda firma może przeprowadzić przegląd twojej kasy fiskalnej. Ma do tego prawo jedynie serwisant, który jest wskazany w książce serwisowej urządzenia.

Jak zmienić firmę świadczącą usługi serwisowe kasy fiskalnej?

Taką firmę możesz zmienić, jednak najpierw musisz zgłosić to producentowi urządzenia (na jego stronie powinieneś znaleźć specjalny wniosek do tego celu). Ten z kolei powiadomi o decyzji Urząd Skarbowy i serwis. Bardzo często w tych formalnościach pomaga również serwis przejmujący usługi. Musisz jednak wiedzieć, że taka zmiana wiąże się z dodatkowymi kosztami.