Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem finansowym na wysoką kwotę, która najczęściej umożliwia nam zakup lub budowę własnego domu. Z tego rodzaju oferty banków korzysta bardzo dużo osób, gdyż kupno nieruchomości za gotówkę jest dla przeciętnie zarabiającego Polaka poza zasięgiem. Sytuacja mieszkaniowa w naszym kraju jest dość trudna, dlatego też co jakiś czas, rząd decyduje się poczynić kroki, które mają ułatwić obywatelom zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Co zatem warto wiedzieć o dopłatach do takiego zobowiązania?

Kredyt hipoteczny a Polski Ład

Przede wszystkim należy zacząć od tego, czym jest kredyt hipoteczny. Informacje na temat produktów finansowych skierowanych do osób chcących kupić własną nieruchomość można znaleźć na stronie https://kredyt-na-bank.pl/kategoria/kredyty-hipoteczne. My chcemy zaznaczyć jedynie, że kredyty tego typu udzielane są zwykle na bardzo długi okres (od 20 do 30 lat) i opiewają na kilkaset tysięcy złotych, których spłata rozłożona jest na miesięczne raty. Aby otrzymać taką pomoc finansową, należy wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową oraz posiadać wkład własny.

Od początku bieżącego roku wprowadzony został Polski Ład, czyli największa reforma systemu podatkowego, jaka miała miejsce od 30 lat. W związku z tym rząd zaproponował między innymi pomoc polskim rodzinom w zakupie własnej nieruchomości mieszkalnej. Wsparcie to skierowane jest przede wszystkim do młodych osób, które otrzymają szansę zaciągnięcia kredytu hipotecznego bez wkładu własnego, a to jeszcze nie wszystko.

Czym są dopłaty do kredytu hipotecznego?

Najogólniej mówiąc, dopłaty do kredytu hipotecznego to dodatkowa pomoc, jaką osoby prywatne mogą otrzymać od państwa, w celu zaciągnięcia kredytu na mieszkanie lub dom. W przeszłości tego rodzaju pomoc rząd realizował za pośrednictwem programów takich jak Rodzina na Swoim, czy Mieszkanie dla Młodych.

W przypadku programu Rodzina na Swoim można było uzyskać dopłaty do rat z budżetu państwa, przez 8 pierwszych lat spłaty zobowiązania. Wysokość tych dopłat była powiązana z wielkością zakupionej nieruchomości. Inaczej wyglądał program Mieszkanie dla Młodych, który oferował dopłaty do wkładu własnego na kredyt hipoteczny.

Obecnie oba te programy zostały zakończone, a aktualny jest jedynie program związany z Polskim Ładem, o którym wspomnieliśmy w poprzednim akapicie.

Na jaką pomoc w zaciągnięciu kredytu hipotecznego mogą liczyć Polacy?

Obecnie chcąc otrzymać pomoc w zaciągnięciu kredytu hipotecznego, można wziąć udział w programie Mieszkania bez wkładu własnego. Jest on skierowany do rodzin, które mają zdolność kredytową, ale nie mają możliwości zgromadzenia środków na wymagany przez banki wkład własny. Trzeba przy tym pamiętać, że kredyt taki będzie można zyskać na mieszkanie, które zmieści się w limitach cenowych. Program ten jest przewidziany do końca 2030 roku.

Inną pomocą ma być „spłata rodzinna”, oraz bony mieszkaniowe, w tym Rodzinny bon mieszkaniowy, Społeczny bon mieszkaniowy, czy Mieszkaniowy Bon Plus.