Zastosowanie robotów spawalniczych jest dzisiaj bardzo powszechne. Warto jednak odnotować, że maszyny te znacząco się między sobą różnią. Inna jest choćby budowa poszczególnych robotów spawalniczych. Zarówno budowa, jak i zastosowane technologie decydują o możliwościach danego sprzętu.
Budowa robota spawalniczego — co trzeba wiedzieć?
Na pierwszy rzut oka, sporo maszyn tego typu może wyglądać podobnie. Rzecz w tym, że różnice występują w szczegółach, które jednak są bardzo ważne, choćby dlatego by obsługa robota spawalniczego nie była dla nas zbyt skomplikowana. Bardzo ważnym elementem każdego robota do spawania jest podstawa. Często to w niej znajduje się cała elektronika odpowiadająca za uruchamianie czynności zadanych przez centralę zarządczą.
Przede wszystkim jednak podstawa odpowiada za stabilność urządzenia. Kolejny niezbędny element to pałąk, do którego przymocowany jest efektor robota spawalniczego. Gdzie zatem tkwią różnice? Otóż na przykład roboty spawalnicze firmy Cloos posiadają również mechanizm swobodnego obrotu pałąka. A to nie jedyna cecha budowy, która wyróżnia urządzenia tej marki.
Roboty spawalnicze Cloos to także zamknięcie okablowania i czujników w ramieniu robota. Co więcej, posiadają one wbudowane podajniki drutu. Konstrukcja została stworzona tak, aby maksymalnie ograniczyć wymiary sprzętu i zwiększyć prędkość spawania.
Roboty spawalnicze zwiększające możliwości i komfort pracy
Niewątpliwie budowa robota spawalniczego powinna umożliwiać komfortową obróbkę jak największej liczby elementów. Sprzyja temu obecność aż 7 osi w robotach spawalniczych. Ponadto urządzenie powinno być stosunkowo małe i lekkie, dzięki czemu sprzęt jest o wiele bardziej ustawny. Innymi słowy, może się dostosować do wymiarów i kształtów obrabianych elementów. Co więcej, niewielkie wymiary i prosta konstrukcja to gwarancja komfortu pracy. Operator ma ułatwiony dostęp do każdej części maszyny oraz obrabianego elementu.
Oczywiście odpowiednia budowa robota to nie wszystko. Niezbędna jest również najwyższa jakość i zaawansowanie technologiczne poszczególnych elementów. Kluczowe znaczenie ma efektor robota spawalniczego. Od precyzji działania tego elementu zależy dokładność spawania. Nie bez znaczenia są także pozostałe elementy, w tym z pozoru tak prozaiczne, jak obudowa. Jej jakość determinuje stopień awaryjności sprzętu.
Niezbędne uprawnienia na roboty spawalnicze
Nowoczesne spawanie polega przede wszystkim na programowaniu pracy urządzenia. Stosowane dawniej ręczne spawarki wymagały umiejętności technicznych. Spawacz trzymał sprzęt w rękach i musiał odpowiednio nim manewrować. Oczywiście urządzenia tego typu nadal istnieją, jednak o wiele popularniejsze stały się roboty spawalnicze. Wynika to między innymi z większej precyzji działania, a także nawet kilkukrotnie większej szybkości działania. Tym samym zmieniła się specyfika pracy operatora urządzenia. Jednak uprawnienia na roboty spawalnicze są niezbędne.
Odpowiednia prędkość pracy, długość łuku elektrycznego czy napięcie to tylko niektóre z parametrów, które musi ustawić operator. Aby zrobić to prawidłowo, stosownie do obrabianego elementu, niezbędna jest fachowa wiedza. Można zdobyć ją na kursach, które kończą się egzaminami. Po zakończeniu zajęć i zdaniu egzaminu otrzymuje się uprawnienia na roboty spawalnicze. Warto zaznaczyć, że są to uprawnienia umożliwiające obsługę dowolnego urządzenia, pomimo istotnych różnic między tymi maszynami.