Bezpieczeństwo, oszczędności i pełna kontrola nad autem to podstawowe zalety monitoringu pojazdów. Nie potrzeba dużych nakładów środków i sił, by wdrożyć takie rozwiązanie i korzystać z jego dobrodziejstw. Warto przekonać się, jakie możliwości daje monitoring GPS w prywatnym samochodzie lub w przedsiębiorstwie zarządzającym flotą pojazdów.

Monitorowanie samochodów prywatnych i floty pojazdów

Monitoring GPS pojazdów staje się coraz bardziej popularny zarówno wśród przedsiębiorców posiadających flotę samochodową, podmiotów publicznych, jak i użytkowników prywatnych. System monitoringu GPS pojazdów to wygodna i kompleksowa usługa pozwalająca lokalizować, kontrolować i zarządzać samochodami w czasie rzeczywistym, przez dwadzieścia cztery godziny na dobę. 

System zbudowany jest z dwóch podstawowych, zintegrowanych ze sobą narzędzi: montowanych w pojazdach lokalizatorów GPS oraz platformy do zarządzania pojazdami. Producenci oferujący wysokiej jakości monitoring dają użytkownikom do dyspozycji mnogość opcji, które wnoszą komfort użytkowania takiego rozwiązania na zupełnie nowy poziom.

Techniczna strona śledzenia pojazdów

Instalowane w samochodach lokalizatory to urządzenia z nadajnikami z modułem GPS, odczytujące aktualne położenie pojazdu na mapie oraz wiele innych parametrów. Za pomocą transmisji danych są one przesyłane na serwery, a następnie pobierane przez dedykowaną aplikację. Oprócz aktualizowanej w czasie rzeczywistym lokalizacji pojazdu aplikacja wyświetla użytkownikowi sporo ważnych informacji. Jednym ze sprawdzonych dostawców takiego profesjonalnego monitoringu GPS pojazdów jest Navifleet.pl.

Zalety systemu monitorowania pojazdów GPS

Położenie pojazdu oraz to, w którym kierunku się w danej chwili porusza, to jedynie podstawowa funkcja monitorowania GPS pojazdów. Na jej podstawie można zbudować system zarządzania i bezpieczeństwa samochodów. Wiedza na temat tego, gdzie się znajduje pojazd, przyda się w wielu sytuacjach. 

W przypadku samochodu prywatnego okaże się niezbędny np. w razie kradzieży czy holowania auta, pozwalając ustalić jego lokalizację i dając możliwość odpowiedniego zareagowania. Pomocny będzie z pewnością przy trudnościach w znalezieniu pojazdu na rozległym parkingu czy np. w sytuacji kiedy udostępniliśmy komuś nasz pojazd.

Monitoring GPS w firmie zarządzającej flotą

Dla przedsiębiorców zarządzających flotą korzyści płynące z zastosowania monitoringu GPS są o wiele większe. Odczytywanie aktualnego położenia pojazdu, rejestrowanie i zapisywanie tras pozwoli nie tylko zobaczyć to, co się dzieje na żywo, lecz również zagłębić się w przeszłość auta. 

Historia przejazdów, czas spędzony za kierownicą, czy postoje będą miały duże znaczenie podczas kontroli kierowców i ocenie ich pracy. To prosty sposób, by wyłapać ewentualne nieprawidłowości i odchylenia od normy. Z kolei opcja planowania tras pozwoli kontrolować przyszłe zlecenia i ich realizowanie zgodnie z grafikiem dostaw.

Inne korzyści wynikające z monitoringu GPS

Wymienione do tej pory zalety to tylko ułamek możliwości oprogramowania, do jakiego daje nam dostęp m.in. Navifleet. Monitorowanie floty pojazdów i śledzenie pozycji aut to punkt wyjścia do zwiększonego poziomu bezpieczeństwa oraz oszczędności pieniędzy i czasu. 

Analiza danych i generowane raporty podpowiedzą użytkownikowi, jak kontrolować zużycie paliwa oraz jak jeździć bezpiecznie i zarazem ekonomicznie, wprowadzając w życie filozofię ecodrivingu.