Cięcie wodą to zabieg powszechnie wykorzystywany w przemyśle. Jego zastosowanie jest bardzo szerokie. To także rozwiązanie, które jest bardzo uniwersalne. Czy możliwe jest cięcie płytek wodą? Jakie daje efekty? Kiedy jeszcze sprawdzi się wycinanie wodą? Sprawdzamy!

Cięcie wodą, czyli prosta i efektywna technika obróbki

Nie ma wątpliwości, że wycinanie wodą to technologia stosunkowo prosta. Głównym materiałem wykorzystywanym do cięcia jest tutaj — jak sugeruje już sama nazwa — właśnie woda. Aplikowana pod odpowiednim ciśnieniem jest w stanie poradzić sobie nawet z najtwardszymi i najgrubszymi materiałami. Czasami dla większej efektywności do wody dodaje się ścierniwo. Może być nim na przykład piasek lub szkło.

Maszyna do cięcia wodą to sprzęt o wielu zaletach. Jeśli chcesz poznać je wszystkie, sprawdź, czym jest cięcie wodą: https://eckert.com.pl/technologie/ciecie-wodne.html. W naszym tekście zajmiemy się omówieniem najważniejszych cech tej technologii.

Cięcie szkła wodą i wiele więcej

Woda z zawartością ścierniwa, aplikowana pod ciśnieniem, ma naprawdę ogromne możliwości. Wykorzystuje się ją do obróbki prawie wszystkich materiałów. Doskonale radzi sobie z metalami, a nawet z kamieniem. Możliwe jest też cięcie szkła wodą. Wykonuje się nawet cięcie płytek wodą. Jednak czy rzeczywiście jest to najlepsze rozwiązanie?

Dlaczego cięcie płytek wodą to dobry wybór?

Wycinanie wodą w płytkach jest możliwe i co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Jednak czy efekty takiej obróbki są zadowalające? Tak, jak najbardziej. Wszystko ze względu na specyfikę pracy maszyny do cięcia wodą. Takie urządzenie w firmie to ogromny atut, ponieważ jest ono:

  • precyzyjne,
  • pozostawia gładkie krawędzie,
  • nie niszczy materiału,
  • radzi sobie równie dobrze z cienkimi i grubymi materiałami,
  • może dotyczyć dużych i małych elementów.

Precyzja, gładkie krawędzie oraz brak zniszczeń to bardzo ważne kwestie, jeśli chodzi o cięcie płytek wodą. Można obrobić materiał w taki sposób, że wszystkie założone przez nas cele zostaną osiągnięte. Dlaczego to ważne? Chodzi o to, że płytki zwykle są eksponowane, przez co estetyka jest tutaj kwestią kluczową. 

Warto mieć na uwadze, że płytki mogą być grube lub cienkie. Bez względu na ten parametr, usługi cięcia wodą to dobry wybór. Co więcej, profesjonalne cięcie wodą gwarantuje doskonałe efekty nie tylko w przypadku dużych płytek, ale również tych nieco mniejszych elementów. Niemniej jednak konieczne jest wtedy ustawienie nieco innych parametrów pracy sprzętu.

Dobra maszyna i profesjonalne usługi cięcia wodą

Jest to technika precyzyjna i uniwersalna. Warto wspomnieć też o tym, że nie generuje wysokich temperatur. Tym samym sprawdza się wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność pracy z wrażliwym na termikę tworzywem. Aby efekty wycinania wodą były zadowalające, muszą zostać spełnione pewne warunki.

Niezbędna jest w pełni funkcjonalna, niezawodna maszyna do cięcia wodą. Tylko taki sprzęt umożliwia wysoką precyzję i brak niespodziewanych problemów. Ponadto usługi cięcia wodą powinni świadczyć operatorzy wprawieni w użytkowaniu tego typu urządzeń. 

Muszą oni posiadać specjalistyczną wiedzę dotyczącą cięcia wodą oraz dobrze znać daną maszynę. Ważne jest też przestrzeganie zasad obsługi sprzętu oraz ustawienie odpowiednich parametrów pracy maszyny. W takiej sytuacji możliwe jest nie tylko efektywne, ale też w pełni bezpieczne i szybkie.