Coraz więcej firm dąży do optymalizowania procesów w firmie. To nie tylko oszczędność czasu, ale i środków finansowych, dzięki czemu przedsiębiorstwo może np. przeznaczyć więcej pieniędzy na inwestycje w infrastrukturę. Czy nowoczesne systemy ATS mogą pomóc w efektywnym zarządzaniu biznesem?

Czym powinien wyróżniać się sprawdzony system rekrutacyjny?

Przede wszystkim uniwersalnością. To rozbudowane, zaawansowane narzędzia, które jednocześnie dają nam dostęp do wielu świetnych funkcji, ale są też proste i intuicyjne w obsłudze, dzięki czemu ich wdrożenie nie zajmuje wiele czasu. Profesjonalny system ATS oferuje na przykład ElevatoSoftware. Czym się wyróżnia?

Można tu wskazać na przykład wiele innowacyjnych metod w zakresie przeglądania bazy kandydatów, którzy odpowiedzieli na nasze ogłoszenie i wysłali swoje CV. Dobry software wspiera m.in. wyszukiwanie po tagach, Boolean Search, a także umożliwia skorzystanie z kodów QR z linkami do ogłoszeń. To ogromna oszczędność czasu.

Dedykowane oprogramowanie do rekrutacji powinno też łączyć się z jak największą bazą platform, gdzie rejestrują się osoby poszukujące pracy. Można tu wskazać zarówno na wyspecjalizowane strony, jak Jooble czy FachPraca, ale nie powinno się bagatelizować mediów społecznościowych.

Z Facebooka (zgodnie z danymi NapoleonCat) korzysta w Polsce niemal 17 milionów osób. Byłoby dobrze, gdyby nasz elektroniczny system rekrutacji pozwalał na dynamiczną publikację ofert w tym serwisie, na przykład z poziomu firmowego fanpage’a. Warto docenić też Twittera oraz LinkedIn — to kolejne usługi, gdzie można znaleźć wielu świetnych fachowców.

ATS w firmach zajmujących się rekrutacją — czy warto?

Bez wątpienia to właśnie takie przedsiębiorstwa są głównymi beneficjentami takiego oprogramowania. Jeśli firma skupia się na dostarczaniu wyspecjalizowanych kadr swoim klientom, to ATS recruitment system koniecznie musi znaleźć się w działalności.

Potwierdzają to również przeprowadzone badania. Agencja Capeterra szacuje, że ponad 90% zawodowych rekruterów, którzy pracowali z ATS, nie wyobraża sobie wykonywania obowiązków bez wsparcia takiego dedykowanego oprogramowania. Trudno o lepszą rekomendację.

Zanim jednak wybierzemy software, powinniśmy dokładnie zapoznać się z jego możliwościami. Na pewno warto docenić aplikacje webowe, czyli takie, z których bez trudu można korzystać z dowolnego miejsca na świecie — wszędzie tam, gdzie znajdziemy dostęp do internetu.

Atutem będzie też możliwość pracy nad wieloma różnymi projektami w tym samym czasie, a także tryb jednoczesnego zarządzania rekrutacjami przez kilku różnych użytkowników. To ogromna oszczędność czasu, dzięki czemu pracownicy będą w stanie wykonać o wiele więcej zadań w ciągu całego dnia w pracy. To zaś oznacza korzyści finansowe dla firmy.

Powinniśmy docenić też te narzędzia, które pozwalają szybko zsynchronizować kalendarz w tak popularnych usługach, jak Microsoft 365 czy w pakiecie Google. Nie zaszkodzi też, jeśli z poziomu aplikacji będzie można na przykład zaplanować spotkanie online z kandydatem. Wszystkie te funkcje oferuje Elevato.

Czy feedback ma znaczenie w rekrutacjach?

Szacuje się, że ponad połowa naborów nie kończy się feedbackiem, czyli informacją zwrotną, która trafia do kandydata — bez względu na to, czy przeszedł do kolejnego etapu, czy nie sprostał zadaniu testowemu lub miał zbyt małe doświadczenie w zawodzie. 

To ogromny błąd, który — dzięki aplikacjom ATS — można szybko wyeliminować. Najlepsze narzędzia dostępne na rynku dają m.in. możliwość szybkiego skontaktowania się z kandydatem (drogą elektroniczną lub np. w formie wiadomości tekstowej), dzięki czemu będzie on wiedział, na jakim etapie jest obecnie rekrutacja oraz jak wyglądają jego szanse na pracę w naszej firmie. 

To świetny sposób na budowanie pozytywnego PR-u. Najlepsze osoby dostępne na rynku pracy z pewnością docenią transparentność i profesjonalną komunikację na każdym etapie rekrutacji.