Aranżacja biura ma ogromne znaczenie z punktu widzenia wydajności każdego z pracowników bez względu na branżę. Dlatego też warto poświęcić chwilę uwagi (lub zatrudnić do tego celu profesjonalistów – np. DSGN) na odpowiednie zaplanowanie przestrzeni.

Bez nadmiernego przepychu

Jedną z najbardziej podstawowych zasad, jeśli chodzi o planowanie powierzchni biurowych, jest minimalizm. Większości osób znacznie ciężej jest się skupić w przepełnionych pomieszczeniach, w których zdaje się nie być dość przestrzeni. Dlatego też jeśli wahasz się, w jaki sposób ozdobić wnętrze – lepiej zupełnie zrezygnuj z elementów dekoracyjnych, zastępując je na przykład żywymi roślinami.

Dodatkowo, nie próbuj „upchnąć” jak największej ilości pracowników obok siebie. Choć często przestrzeń biurowa utrudnia optymalną aranżację biura, jak podkreśla DSGN – należy zapewnić każdemu odpowiednią przestrzeń. Bez tego pracownicy będą zaglądać sobie przez ramię, co nie tylko wywołuje dyskomfort, ale również znacząco spowalnia pracę i tym samym zmniejsza efektywność.

Eleganckie wykończenie

Znacznie lepiej pracuje się we wnętrzach, które nie kojarzą się z kiczem. Dlatego też aranżując biuro postaw na stonowane, profesjonalne kolory, unikając przy tym barw, które mogłyby zostać uznane za nieprofesjonalne lub infantylne.

Na ścianach nie należy umieszczać niepracowniczych dodatków. Znajdować się tam mogą różnego rodzaju tablice z niezbędnymi informacjami, ale w przestrzeniach biurowych lepiej jest unikać rozpraszających figurek czy obrazków. Te zostaw raczej na udekorowanie stołówki czy miejsca pracowniczych spotkań. Nie można również zapominać o znalezieniu wolnej przestrzeni na niezbędne sprzęty biurowe.

W pracy bardzo dużą rolę jeśli chodzi o efektywność odgrywa również oświetlenie. Gdy dni są szczególnie szare i ponure, sztuczne światło sprawia, że pracownicy są lepiej zmotywowani i bardziej chętni do wykonywania swoich zadań. Dlatego też aranżując biuro, warto odpowiednio rozplanować przestrzeń tak, by wystarczyło jej na optymalne doświetlenie wszystkich stanowisk pracy.