Umowa sprzedaży samochodu – odpowiednio przygotowana wiele oszczędzi

W polskim prawie nie ma jednoznacznego określenia formy umowy sprzedaży pojazdu. Teoretycznie zakup samochodu może być oparty na umowie ustnej. Najlepiej jednak w przypadku kupna samochodu ten fakt poprzeć pisemną umową sprzedaży, która może być sporządzona samodzielnie, bez obecności notariusza. Dobrze napisana umowa sprzedaży auta powinna zawierać kilka elementów. Należy również sprawdzić czy uzupełnione dane się zgadzają. Literówka w numerze VIN lub numerze PESEL może być przeszkodą w rejestracji pojazdu. Należy również pamiętać, aby w przypadku skreśleń obie strony parafowały zmianę. Najkorzystniejsza sytuacja to wtedy, kiedy umowa jest sporządzona w języku polskim, w sposób przejrzysty i czytelny, bez błędów i skreśleń. Trzymając się tych kilku zasad na pewno unikniesz problemów i dodatkowych kosztów oraz stresu w trakcie rejestracji pojazdu.

Dwujęzyczna umowa sprzedaży samochodu – jak oszczędzić na rejestracji?

Jeśli kupujesz samochód za granicą, aby uniknąć dodatkowych opłat za tłumaczenie dokumentów umowę kupna-sprzedaży pojazdu warto sporządzić w formie dwujęzycznej. W Internecie dostępne są wzory umów sprzedaży samochodu w najpopularniejszych językach europejskich. Korzystając z takiej formy umowy oszczędzimy nawet 150 zł na tłumaczenie dokumentu sprzedaży na język polski. Dodatkowym plusem takiej umowy jest fakt, że zaraz po jej podpisaniu, bez czekania na tłumaczenia możemy udać się zarejestrować swój nowy pojazd.  Dowód rejestracyjny pojazdu nabytego w Unii Europejskiej również często nie musi być tłumaczony, jeśli nie ma w nim dodatkowych adnotacji i uwag urząd przyjmie dokument bez tłumaczenia.

Umowa sprzedaży samochodu – co powinna zawierać?

Poprawnie napisana umowa sprzedaży samochodu musi zawierać najważniejsze dane na temat przedmiotu sprzedaży, danych identyfikujących strony, a także miejsca i czasu jej sporządzenia oraz sposobu płatności. W sytuacji gdy kupujemy lub sprzedajemy auto z mankamentami ważne jest również, aby w umowie były wzmianki na ten temat. W przypadku sporów w przyszłości łatwiej będzie o wyjaśnienie całej sytuacji. Punkt, w którym przenosimy prawa własności jest jednym z najistotniejszych, o którym trzeba pamiętać. Aby dobrze sporządzić umowę sprzedaży samochodu i nie mieć kłopotów z jego rejestracją w urzędzie trzeba w niej zawrzeć odpowiedzi na te pytania:

  • Kiedy zawarta? – konkretna dacia zawarcia umowy
  • Gdzie zawarta? – nazwa miejscowości w której umowa została zawarta
  • Kto sprzedaje? – dane sprzedawcy najlepiej z numerem PESEL
  • Kto kupuje? – dane kupującego najlepiej z numerem PESEL
  • Jakie auto? – dane pojazdu jak: model, marka, numer VIN, przebieg, pojemność silnika
  • Za ile? – informacja na temat realnej ceny transakcji
  • Jak płatność? – sposób zapłaty np. przelew lub gotówka i potwierdzenie jej otrzymania
  • Kiedy zmiana? – zapis o momencie zmiany własności pojazdu, np. w momencie podpisania umowy lub w momencie otrzymania zapłaty
  • Usterki? – jeśli auto posiada wady należy je wymienić w punktach

Umowa sprzedaży samochodu – darmowy wzór do ściągnięcia tutaj