Wzrok jest zmysłem, który zapewnią nam Prawidłowe postrzeganie przestrzeni, barw, otoczenia. Bez niego ciężko jest funkcjonować, dlatego każdy z nas powinien zadbać o swój wzrok, aby służył nam przez długie lata.

Ochrona indywidualna

Każdy pracownik laboratorium, technolog w swojej pracy doceni okulary ochronne. Są one jednym z podstawowych wyposażeń w ramach środków ochrony indywidualnej. Ich zadaniem jest ochrona oczu przed dostaniem się do nich niepożądanych cieczy i elementów stałych.  Wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z dużym zapyleniem, odczynnikami chemicznymi, drobinkami unoszącymi się w powietrzu, pracodawcą powinien zagwarantować swoim pracownikom okulary ochronne. Typ okularów powinien być uzależniony od czynników szkodliwych, które pojawiają się na danym stanowisku pracy i powinny być dobrane na podstawie karty ryzyka przez specjalistę do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy.

Jest to niezmiernie ważne ponieważ okulary ochronne mogą posiadać różne właściwości. Wyróżniamy okulary ochronne polaryzacyjne, przyciemniane, z ochroną boczną. Wbrew przekonaniom charakteryzują się różnorodnością pod względem fasonów i kolorów.

Dlaczego stosowanie okularów ochronnych jest takie ważne?

Uszkodzenie wzroku jest często nieodwracalne lub wiąże się z bardzo kosztowną operacją. Pracodawcy, których zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo i higienę pracy swoich pracowników, na konkretnych stanowiskach pracy zobowiązani są dostarczyć pracownikom środki ochrony indywidualnej, jakimi są gogle lub okulary ochronne. Ich zadaniem jest ochronna przed zagrożeniami chemicznymi, takimi jak gazy, pary, chlapania, pryskanie, aerozole, pyły, włókna. Przed zagrożeniami fizycznymi, do których zaliczymy uszkodzenia mechaniczne powodujące przekłucie lub przecięcie oka, narażenie na wysoką temperaturę , w tym ogień, a także promieniowanie zarówno jonizujące i niejonizujące. Dodatkowym zagrożeniem są czynniki biologiczne jak grzyby i szkodliwe bakterie.

Już na podstawie samych zagrożeń możemy wyliczać, w jakim przemyśle i procesie produkcji okulary są niezbędnym wyposażeniem pracowników. Praca na budowie, w hucie, zakładach stolarskich to tylko kilka nielicznych przykładów. Wybór odpowiedniej ochrony może wydawać się trudny, jednak mając wsparcie profesjonalistów, którzy doradzą i podpowiedzą, jaki rodzaj gogli i okularów ochronnych sprawdzi się najlepiej w naszych warunkach. Zdajmy się na długoletnie doświadczenie osób, które w branży działają już wiele lat, a z pewnością nie pożałujemy naszego wyboru, tym samym nasi pracownicy będą bezpiecznie wykonywać swoją pracę.