Ostatnio trafiliśmy na bardzo ciekawy wywiad z Podkomisarzem Grzegorzem Filipiakiem z Sekcji do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu, który opowiada o różnych niebezpieczeństwach jakie czyhają na nas w Internecie. Poruszonych zostało wiele tematów związanych z cyberprzestępczością takich jak pedofilia, kradzież praw autorskich czy pobieranie filmów, ale nie zabrakło również wypowiedzi na temat banków, bankowości mobilnej i ogólnego bezpieczeństwa  w sieci. Wydaje mi się, że jest to bardzo ważny temat, o którym trzeba rozmawiać szczególnie teraz, kiedy ciężko wyobrazić nam sobie codzienne funkcjonowanie bez naszych telefonów, tabletów i innych urządzeń, oraz bez portali społecznościowych. Mimo tego, że artykuł jest dość obszerny, to zachęcam Was  do jego przeczytania, a tym czasem… to właśnie ten artykuł zainspirował nas do stworzenia tego wpisu. Czy wiecie jak dbać o swoje dane, jak walczyć z wyłudzeniami i jak na nie reagować? Jednym z takich rozwiązań może być BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej.

Czym jest BIK i BIG

BIK – Biuro Informacji Kredytowej S.A. gromadzi i udostępnia dane o historii kredytowej konsumentów i przedsiębiorców, czyli informuje o tym jak osoby fizyczne oraz podmioty gospodarcze, realizują swoje zobowiązania kredytowe i finansowe, także w obszarze pożyczek pozabankowych. W BIK znajdują się nie tylko informacje o naszych nieterminowych płatnościach, choć wielu z nas tak właśnie uważa. BIK pokazuje wszystkie nasze zadłużenia (kredyty, karty kredytowe, limity kredytowe w rachunku, debety itp.), także w pozytywnym aspekcie, czyli terminowe regulowanie naszych zobowiązań.

BIG – Biuro Informacji Gospodarczej daje bankom i przedsiębiorcom wiedzę na temat wiarygodności płatniczej potencjalnych kredytobiorców i kontrahentów. Dzięki temu różnego rodzaju instytucje dostają informacje o tym jakie mamy zobowiązania (np. rachunki za telefon, media, raty alimentów, regulowanie zobowiązań windykowanych, kontraktów B2B) i czy regularnie je opłacamy.

Alerty BIK

Każdorazowo ubiegając się o kredyt, pożyczkę, kartę kredytową czy nawet o telefon na abonament, nasze dane są weryfikowane i między innymi na tej podstawie otrzymujemy informacje o możliwości zawarcia jakiejś umowy bądź też nie. Co raz częściej słyszy się informacje o różnego rodzaju wyłudzeniach, gdzie ktoś wziął na kogoś kredyt. Sposobem na uniknięcie spłaty czyjegoś zobowiązania zaciągniętego na nasze nazwisko mogą być Alerty BIK, czyli system powiadomień, który umożliwi nam szybką reakcję.

Alerty wysyłane są w formie wiadomości sms lub email i działają przez cały czas, czyli 24 godziny na dobę. Każdorazowo kiedy do BIK wpływa zapytanie o Twoją zdolność kredytową dostajesz informację o tym, która instytucja i kiedy pytała o Twoje dane. Dzięki szybkiej reakcji możesz natychmiast zareagować, zadzwonić, poinformować, że nie jesteś osobą, która ubiega się o jakikolwiek produkt w danej instytucji. W takiej sytuacji BIK podejmuje działania mające na celu wyjaśnienie sytuacji oraz przekazuje do Banku lub instytucji informację o kwestionowaniu zapytania.

Żeby uruchomić alerty BIK należy posiadać Konto na stronie Biura Informacji Kredytowej. Niestety Alerty wysyłane prze BIK nie są darmowe, chociaż uważam, że powinny być i w zależności od tego na jaki pakiet się zdecydujemy musimy za nie zapłacić. Samo posiadanie Konto upoważnia nas do zastrzegania dowodu osobistego online bezpłatnie. Inne usługi w ramach 3 wspomnianych pakietów wyglądają następująco:

 

[table id=8 /]

Promocja na Alerty BIK w Getin Noble Banku

Ostatnio o Alertach BIK pisał również Getin Bank, który aby zachęcić swoich Klientów do skorzystania z usługi oraz do zwrócenia szczególnej uwagi na bezpieczeństwo danych wprowadził małą promocję. Wszystkie osoby, które zawnioskują w placówce Banku o Konto Alerty BIK (Konto w Portalu BIK wraz z aktywną usługą Alerty BIK) do dnia 31 marca 2017 r. nie zapłacą za tą usługę przez okres 12 miesięcy. Promocja kierowana jest wyłącznie do Klientów Getin Noble Bank, którzy do tej pory nie posiadali Konta w Portalu BIK.

Z portalu BIK i z proponowanych przez nich usług warto korzystać, pomimo że większość z tych usług jest płatna. Dokładny wykaz opłat zamieszczamy w cenniku poniżej. Uważam jednak, że sprawdzenie chociaż raz do roku czy oby na pewno nie mamy więcej kredytów niż powinniśmy mieć nie zaszkodzi, a na pewno pozwoli nam spać nieco spokojniej.

PRZYDATNE DOKUMENTY

Alerty BIK

BIK Pass

Cennik produktów i usług dla Konsumentów w portalu BIK