O zmianie ustawy o usługach płatniczych mówiło się w mediach już od dłuższego czasu. Nie bez powodu budzi ona tak duże zainteresowanie, w końcu ma nam zagwarantować bezpłatne prowadzenie i obsługę rachunku bankowego, tak aby każdy miał te same szanse w zarządzaniu swoimi finansami. Chociaż głównym celem ustawy jest zachęcenie do założenia rachunku osób, które do tej pory nie mają go w żadnym Banku.

Obecnie bardzo ciężko jest znaleźć Konto, które prowadzone jest za bezwarunkowe 0 zł. Większość rachunków możemy prowadzić za darmo spełniając warunki narzucone przez Banki, ale nawet jeżeli uda nam się utrzymać rachunek bezpłatnie to musimy ponosić opłaty za inne czynności bankowe. Podstawowy rachunek bankowy ma być na tyle korzystny dla Klienta, aby każdy mógł z niego korzystać na tych samych warunkach i za darmo.

Co gwarantuje nam ustawa?

Nie bez powodu rachunek, który wprowadza ustawa nosi nazwę podstawowego. Nie będzie on tak bardzo rozbudowany jak inne rachunki obecnie znajdujące się w ofercie banków, ale dzięki niemu nie zapłacimy za:

  • otwarcie i prowadzenie rachunku
  • za wykonanie 5 krajowych transakcji płatniczych w miesiącu
  • za wykonanie 5 transakcji w bankomatach i wpłatomatach obcych w kraju (nienależących do dostawcy rachunku) oraz
  • za operacje w bankomatach i wpłatomatach własnych

Z podstawowym rachunkiem płatniczym będzie można wykonywać bardzo okrojone czynności bankowe, czyli: dokonywać wpłat, wykonywać przelewy, realizować zlecenia stałe i polecenia zapłaty, a także płacić Kartą do konta – także w Internecie. Zarządzenie rachunkiem  będzie możliwe w Placówkach Banku lub przez Internet, a jego otwarcie powinno odbywać się zgodnie z zasadami otwierania innych Konto w bankach to znaczy przez Internet, w Placówce czy na Infolinii.

Podstawowy rachunek płatniczy jest dedykowany osobom, które nie posiadają konta w Banku lub w SKOK i prowadzony jest wyłącznie w walucie PLN. Teoretycznie nie powinni więc korzystać z niego Klienci, którzy już jakieś konta posiadają, ale z kolei ustawa nie mówi wprost, że taki Klient jak ja, czy większość z Was nie może po prostu konta zamknąć i w zamian za to otworzyć podstawowego rachunku płatniczego. Informacja o tym czy dana osoba już rachunek posiada czy też nie, będzie można sprawdzić w centralnej informacji o rachunkach bankowych.

Podstawowy rachunek płatniczy – od kiedy?

Teoretycznie podstawowy rachunek płatniczy powinien być dla nas dostępny od dnia wejścia w życie ustawy, czyli od wczoraj – 08.02.2017 r. W końcu za brak wprowadzenia do oferty takiego rachunku Banki mogą zapłacić karę finansową o wartości 1 mln zł., sporo mniejsza kara przewidziana jest dla SKOK’ów. Niestety kary finansowe za brak możliwości założenia takiego konta w Banku wchodzą w życie dopiero po 18 miesiącach od dnia ogłoszenia ustawy, czyli w Sierpniu 2018 r. co może oznaczać, że darmowych rachunków nie zobaczymy jeszcze przez cały 2017 r.

W najlepszej sytuacji znajdują się obecnie Banki, w których opłat za konto czy inne czynności bankowe nie ma, albo są one niewielkie. Takim darmowym rachunkiem (chociaż nie do końca spełniającym wszystkie postanowienia ustawy) jest np. Konto w Nest Banku, o którym pisałam Wam kilka dni temu. Nie pozostaje nam więc nic innego jak cierpliwie czekać i liczyć na to, że Banki postarają się o spełnienie postanowień ustawy wcześniej niż za 18 miesięcy. O tym, który Bank będzie pierwszy i jakie dokładnie konta nam zaproponują dowiecie się od nas na pewno 🙂