Kredyty to produkty finansowe, które oferowane są jedynie przez banki. Na rynku znaleźć można wiele rodzajów tego typu zobowiązania. My dzisiaj skupiamy się jednak na zobowiązaniach konsolidacyjnych oraz możliwości ich transferu do innej instytucji. Czy można to zrobić? Kiedy warto rozważyć taką możliwość? Jak dokonać przeniesienia kredytu konsolidacyjnego?

 

Na czym polega kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to jeden z typów zobowiązania celowego, czyli takiego, z którego środki mogą być wydatkowane na ściśle określony cel. W tym przypadku jest to spłata wcześniej zaciągniętych zobowiązań – kilka łączonych jest w jedno, a wszystkie raty kredytobiorcy są spłacane jednorazowo przez bank. Klient nie dostaje gotówki do dyspozycji, nie musi także samodzielnie regulować wskazanych we wniosku kredytowym należności. Jego jedynym zadaniem jest regularne spłacanie raty kredytu konsolidacyjnego, która zazwyczaj jest niższa niż zsumowane wcześniejsze miesięczne płatności, co pozwala na łatwiejsze regulowanie zobowiązania. Niektóre banki posiadają w ofercie kredyty, które pozwalają jednocześnie na zaaplikowanie o gotówkę, która może być spożytkowana na dowolny cel i także oddawana jest ratalnie. Dokładniej, na czym polega konsolidacja kredytów, objaśnia GetKredyt, poruszono tam istotne kwestie związane z opłacalnością, szukaniem najlepszej z ofert oraz możliwościami dla osób bez zdolności kredytowej.

 

Czy można przenieść kredyt konsolidacyjny do innego banku? Kiedy warto?

Przenoszenie kredytów do innego banku to dość popularna procedura, zwłaszcza w przypadku zobowiązań długoterminowych (hipotecznych czy konsolidacyjnych). W większości przypadków procedura to jest możliwa. Istnieje kilka przesłanek, których zaistnienie powinno być bodźcem do transferu zobowiązania do innego banku. Przede wszystkim są to wyjątkowo nieatrakcyjne warunki spłaty kredytu w porównaniu z innymi instytucjami, a także niezadowalająca współpraca z bankiem na różnych jej płaszczyznach. Warto także przemyśleć zmianę, gdy wysokie raty kredytu konsolidacyjnego utrudniają lub wręcz uniemożliwiają jego spłatę, a konkurencyjna placówka może je obniżyć. Wiele osób postanawia dokonać tej procedury, gdy zachodzi konieczność pozyskania dodatkowej gotówki albo gdy konieczne jest skonsolidowanie innych zobowiązań, które nie zostały wcześniej wzięte pod uwagę, a także gdy pojawiły się nowe, z których spłata jest problem.

 

Jak przenieść kredyt konsolidacyjny do innego banku?

Istnieją dwa sposoby na przeniesienie kredytu konsolidacyjnego do innego banku. Pierwszym z nich jest kredyt refinansowy. Jest on zaciągany w celu natychmiastowego spłaty zadłużenia w innym banku. Zazwyczaj bez zmian pozostają kwota zobowiązania, forma zabezpieczenia, jeżeli została ustalona, jak i termin ostatecznej spłaty kredytu. Korzyść można osiągnąć, dzięki skorzystaniu z oferty, która posiada bardziej atrakcyjne oprocentowanie. Chcąc zastosować ten typ przeniesienia kredytu konsolidacyjnego do innego banku, warto skorzystać z pomocy doradcy kredytowego, który na podstawie stosownych wyliczeń będzie mógł ocenić czy takie działanie jest korzystne z punktu widzenia kredytobiorcy. Drugim ze sposób na zmianę wierzyciela jest ponowna konsolidacja. W ramach zaciągnięcia nowego zobowiązania tego typu, można przenieść aktualny kredyt konsolidacyjny, jak i dodać do niego inne zadłużenia, które nie zostały wcześniej ujęte, a także wnioskować o dodatkową gotówkę do spożytkowania na dowolny cel.