Wzięcie kredytu to jedno z najczęstszych zobowiązań finansowych, zaciąganych przez większość Polaków. Jeśli wnioskujesz o swój pierwszy kredyt w swoim życiu, z pewnością będziesz mieć wiele pytań. Odpowiadamy na najważniejsze z nich.

Jakie są rodzaje kredytów?

Spośród różnych rodzajów kredytów, jednymi z najczęściej wybieranych są kredyt gotówkowy oraz kredyt hipoteczny. Często zaciąga się także kredyty na firmę, samochód oraz różnego rodzaju pożyczki wspomagające, jak kredyt studencki. Kredyt gotówkowy można dostać stosunkowo najłatwiej, jest on również obarczony mniejszą ilością dokumentów, które musimy przygotować. Dokładniej różne kredyty (w artykułach) opisuje pogotowie-kredytowe.pl. Zależnie od rodzaju kredytu różne będą jego koszty oraz oprocentowanie. Im większy kredyt, tym rata będzie korzystniejsza. Natomiast kredyt na mniejsze kwoty to często łącznie dużo większe koszty.

W ogólnym rozrachunku najkorzystniejszy jest kredyt hipoteczny, jednak jest to jeden z najbardziej skomplikowanych kredytów, obarczony różnego rodzaju warunkami, często przyznawany również na wiele lat.

Ile kosztuje kredyt?

Koszty kredytów zależą zarówno od banku, jak i ogólnej polityki Narodowego Banku Polskiego i Rady Polityki Pieniężnej. Im wyższe stopy procentowe w danym kraju, tym kredyt będzie droższy. Jednak na wysokość rat kredytu wpływa również prowizja banku oraz oprocentowanie. Całość rat określona jest natomiast w RRSO, czyli Rzeczywistej Rocznej Stopie Procentowej. W skład RRSO wchodzą wysokość oprocentowania pożyczki, opłaty na rzecz banku, ubezpieczenie oraz inne koszty. Warto mieć tutaj świadomość, że ubezpieczenie nie jest obowiązkowe, choć niektóre banki mogą nalegać na jego wykupienie. Podobnie dodatkowe koszty, jak opłata za rozpatrzenie wniosku nie są obowiązkowe. Przed wnioskowaniem o kredyt warto zapoznać się ze wszystkimi możliwymi informacjami na temat faktycznych kosztów. Są one wyszczególnione w różnego rodzaju rankomatach, które pozwolą Ci jednocześnie wybrać najbardziej korzystny kredyt.

Jakich dokumentów potrzebuję do kredytu?

Aby wziąć kredyt na pewno będziesz potrzebować dowodu osobistego lub innego dokumentu, który  potwierdzi Twoją tożsamość. Reszta dokumentów zależna jest od typu kredytu, o jaki wnioskujesz. W większości kredytów będziesz potrzebować kopii umowy z pracy (musi to być umowa o pracę, w przypadku kredytu hipotecznego najczęściej na czas nieokreślony) oraz zaświadczenia o zarobkach. Banki w procesie przyznawania kredytu sprawdzają także raporty BIK i KRD. Jeśli posiadasz zdolność kredytową – nie masz zaległości z tytułu braku spłaty poprzednich pożyczek, posiadasz również regularne wpływy na konto – kredyt najprawdopodobniej będzie Ci przyznany. Warto jednak skonsultować się z doradcą, aby sprawdzić, jakich dokumentów dokładnie będziesz potrzebować. W przypadku kredytu hipotecznego, na nieruchomość bank nakłada hipotekę, co oznacza, że będziesz musiał dodatkowo dostarczyć umowę kupna oraz wpis do księgi wieczystej.