Freelancer to inaczej “wolny strzelec”, osoba, która w praktyce nie pracuje dla nikogo i sama organizuje sobie zlecenia. Freelancerom pomagają w tym różnego rodzaju portale oraz platformy internetowe, na których zleceniodawcy mogą umieszczać ogłoszenia z zadaniami do wykonania. W taki sposób osoby te same stanowią o tym, ile pracy wezmą na swoje barki oraz ile zarobią w danym miesiącu. Interesuje Cię taka forma pracy i zastanawiasz się, jak wygląda od strony rozliczenia? Wpisujesz w sieci “freelancer podatki”? W takim razie zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem!

Dlaczego praca freelancera jest ciekawa?

Praca freelancera jest o wiele bardziej ciekawa niż praca na etacie. Różni się również od prowadzenia firmy, ponieważ jedyną osobą, którą zatrudniamy do wykonywania zleceń jesteśmy my sami. Jest to bardzo komfortowa sytuacja, ponieważ nikt nie stoi nam nad głową i nie sprawdza, czy pracujemy. Dodatkowo możemy zaplanować sobie po swojemu czas pracy i zorganizować dzień pod swoje dyktando, a nie tak jak każe nam szef.

Freelancerzy to osoby reprezentujące różne dziedziny, takie jak copywriting, grafika komputerowa, programowanie aplikacji czy różnych programów. Freelancerami mogą być również architekci oraz projektanci wnętrz, tak samo jak marketingowcy czy specjaliści od pozycjonowania i tworzenia stron internetowych. A co z kwestią freelancer podatki? Jakie podatki odprowadza w związku ze swoją działalnością “wolny strzelec”?

Freelancer – podatki i rozliczenia

Freelancer, tak samo jak etatowy pracownik czy regularny przedsiębiorca powinien zarejestrować swój dochód. Niektórzy freelancerzy decydują się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej, w której można wybrać dwie opcje: VAT lub ryczałt. Freelancer będąc ryczałtowcem odprowadza jedynie podatek od uzyskanego dochodu. Jego wysokość jest uzależniona od stóp procentowych przypisanych do danej branży na podstawie PKT.

Druga opcja to podatek VAT. Jeżeli freelancer decyduje się wejść na podatek VAT, wiąże się to z odprowadzaniem większych kwot. Podatek VAT jest stały i wynosi  23% dla większości usług. Jeśli freelancer chce płacić niższy podatek, a właściwie odliczyć VAT, musi udowodnić, że na potrzeby swojej działalności poniósł odpowiednio wysokie koszty. Nie należy również zapominać o podatku dochodowym. Jest to w zależności od kwoty jaką zarabiamy 18 lub 32%.

Jak freelancer może ograniczyć odprowadzane podatki?

Wielu freelancerów w związku z wysokimi podatkami oraz niskimi marżami na swoje usługi chce zarobić jak najwięcej. Nic nie stoi na przeszkodzie, kiedy prace wykonujemy dla większych firm, ponieważ często zatrudniają freelancera na umowę o dzieło lub umowę zlecenie, która nie tylko obniża odprowadzany podatek, ale również pozwala na opłacanie składek na fundusze społeczne czy fundusz zdrowia, jeżeli freelancer wyrazi takie życzenie.

Umowa zlecenie oraz umowa o dzieło kosztuje zleceniodawcę dużo mniej, niż gdyby do zlecenia zatrudnił freelancera na umowie o pracę. Wiele firm mimo wszystko do zapłaty za zlecenie wymaga faktury. Wówczas z pomocą freelancerowi przychodzą portale, które za małą opłatą prowizyjną wystawią za niego fakturę i odliczą podatek i koszty zleceniodawcy.

Jakie cechy powinien posiadać dobry freelancer?

Freelancer to osoba, która na pewno musi być odpowiednio zmotywowana. Jego praca polega na tym, że sam organizuje sobie czas przeznaczony na wykonywanie zadań oraz czas wolny. Powinien robić to tak, aby praca była jak najbardziej efektywna i pozwalała przy jak najniższym wysiłku zrobić jak najwięcej. Freelancer powinien również chętnie promować siebie i swoją markę osobistą, która to zarabia na jego codzienność. Musimy również pamiętać, że od swoich zarobków freelancer odprowadza podatki, dlatego powinno mu zależeć na jak największym wynagrodzeniu i jak największej liczbie ukończonych zleceń.

Dobry freelancer nie musi być ani introwertykiem, ani ekstrawertykiem. Dzięki swobodnej organizacji pracy oraz możliwości wykonywania zleceń zdalnie nie musi być w ciągłym kontakcie ze zleceniodawcą. Wszelkie informacje można w zależności od preferencji obu stron przekazać sobie za pośrednictwem maili lub komunikatorów internetowych lub podczas osobistego spotkania twarzą w twarz. To freelancer decyduje o tym jak będzie wyglądała jego praca.