Dachy metalowe wydają się dziś modne, a wiele osób błędnie uważa, że ​​są one produktem epoki nowożytnej. Dachy metalowe są w rzeczywistości starsze o kilkaset lat od współczesnego dachu z gontów bitumicznych. Podobno dom Thomasa Jeffersona, Monticello, nadal ma swój oryginalny metalowy dach. Z drugiej strony, oczywiste jest, że rodzaje dachów metalowych, które są dostępne dzisiaj oraz te, które były montowane w XIX i na początku XX wieku, różnią się dramatycznie. Często, gdy patrzysz na dach starego wiejskiego domu z blaszanym dachem, okazuje się, że tak naprawdę nie jest on wykonany z blachy. Obecnie dachy metalowe często składają się ze stali stopowej z powłoką cynkową nakładaną w celu ochrony, znaną jako metal ocynkowany.

Coraz częściej materiałem stosowanym przy pokryciu dachu jest aluminium. Bez względu na dokładne parametry metalu, z którego wykonany jest dach, wymaga bardzo niewielkiej konserwacji.

Wszelkiego rodzaju dachy metalowe mają wiele zalet, od trwałości po odprowadzanie wody i śniegu szybciej niż dach z gontów bitumicznych. Jednak wszystkie pomalowane metalowe dachy mają jedną wspólną wadę, a mianowicie, że muszą być okresowo przemalowywane. Świetnie do tego celu sprawdzi się farba na blachę.

Jaka farba na blachę do pomalowania dachu

Zanim przystąpisz do malowania metalowego dachu, musisz określić, jaki to rodzaj metalu, ponieważ chociaż może się wydawać, że jest ocynkowany, w rzeczywistości może to być tak zwany eternit. Pokrycie dachowe eternitowe zostało wykonane poprzez wyprodukowanie gontów lub paneli dachowych z jednego z kilku różnych rodzajów metalu nieszlachetnego, a następnie pokrycie panelu mieszaniną ołowiu i cyny. Dachy eternitowe zostały wycofane ze względu na publiczne oburzenie na temat niebezpieczeństw związanych z ołowiem, mimo że nigdy nie odkryto żadnego konkretnego zagrożenia dla zdrowia wynikającego z zastosowania dachów eternitowych.

Dachy eternitowe są niezwykle trwałe, ale ponieważ wyglądają bardzo podobnie do metalu ocynkowanego, osoba może nieświadomie wywołać problemy, jeśli użyje niewłaściwej farby. Do pomalowania dachu ocynkowanego potrzebna jest inna farba na blachę niż ta, która jest stosowana na eternit, który najlepiej pomalować farbą olejną. Czasem używa się farby na bazie oleju jako podkładu, ponieważ część metalu może być zardzewiała. W takim przypadku następnie trzeba pokryć dach jedną ze specjalnie opracowanych farb dachowych, przeznaczonych do stosowania na starych metalowych dachach jako dodatkowa warstwa ochrony. Natomiast stali ocynkowanej nie można malować farbami na bazie oleju lub aluminium. Ocynkowany metal wymaga farby typu pył ​​cynkowy lub farby lateksowej.

Jak powinna być nakładana farba na blachę?

Rozpocznij od zakupu kilku haków kalenicowych. W połączeniu z pojedynczą sekcją aluminiowej drabiny rozkładanej haki kalenicowe znacznie ułatwią dostęp do dachu o stromym nachyleniu, a co za tym idzie, będziesz się czuł znacznie bezpieczniej. Podczas pracy na dowolnej wysokości konieczne jest również stosowanie uprzęży i ​​liny bezpieczeństwa. Jeden błędny krok i możesz łatwo spaść z kilkunastu metrów na ziemię, chyba że jesteś przywiązany do czegoś solidnego. Uwaga: metalowe dachy są śliskie jak szkło, gdy są mokre. Dlatego uważaj na poranną rosę. Zalecane są również długie spodnie i ciężkie buty o dużej przyczepności. Pieniądze wydanych na sprzęt bezpieczeństwa to zawsze mniejszy wydatek, niż ewentualne koszty leczenia w razie nawet drobnej nieostrożności.

Zanim farba na blachę zostanie przez Ciebie nałożona, pierwszym krokiem powinno być usunięcie całej luźnej farby. Możesz to zrobić poprzez dwukrotne ręczne skrobanie dachu. Rozważ użycie myjki ciśnieniowej. Weź jednak pod uwagę, czy masz dostęp do całego dachu za pomocą myjki i czy przypadkowo nie obejmiesz strumieniem wody pod wysokim ciśnieniem krawędzi gontu i przypadkowo go nie zerwiesz. Ręczne skrobanie pozwoli również zobaczyć każdy cal dachu i zidentyfikować wszelkie małe dziury lub inne problematyczne obszary, które warto naprawić przy okazji.