Plotery to urządzenia z kategorii drukarek wielkoformatowych, które są przeznaczone do rysowania obrazów na papierze, zwykle na tzw. papierze milimetrowym. Plotery mają szereg zastosowań, ponieważ można z ich pomocą zadrukować dowolną powierzchnię, w tym banery reklamowe, płyty aluminiowe, szkło, a nawet skórę, metal czy folie bądź drewno. Jesteś ciekaw, jakie są główne zalety posiada ploter hybrydowy? A może chcesz poznać rodzaje tych urządzeń? Podpowiemy!

Różne typy ploterów

Istnieją dwa główne typy, które możemy wyróżnić na tzw. plotery płaskie i rolowane. Teraz plotery bębnowe są również znane jako plotery rolkowe. Wszystko dlatego, że modele te mają bęben lub rolkę, która obraca się od przodu do tyłu, aby stworzyć magię w postaci jednolitego wydruku. Automatyczne ramię rysujące będzie trzymało pisaki, które będą się przesuwać na boki, aby narysować obraz. Rezultatem jest wysokiej jakości obrazowanie i grafika, które nie mają sobie równych w branży.

Ploter płaski jest powszechnie nazywany ploterem stołowym i tworzy obrazy na arkuszach zamocowanych na prostokątnych stołach płaskich. Ten ploter będzie miał tylko dwa ramiona rysujące, które będą nosić własny zestaw pisaków. Ramię rysujące przesunie się po arkuszu i wyciągnie materiały, aby pomalować ostateczny obraz.

To jednak nie wszystko! Wyróżnić też można plotery hybrydowe, w których materiał jest prowadzony za pośrednictwem tzw. pasa transmisyjnego. Ploter hybrydowy zapewnia dokładność wydruku nawet do 0,2 mm. Jest idealnym rozwiązaniem dla firmy, która potrzebuje uniwersalnego sprzętu, pozwalającego zadrukować dowolną powierzchnię.

Główna funkcja plotera hybrydowego – jak działa to urządzenie?

Ploter jako urządzenie bardzo różni się od tradycyjnych drukarek, wykorzystujących specjalne tusze, ponieważ używa wyjątkowej techniki służącej do tworzenia obrazów za pomocą ciągłych linii. W porównaniu do zwykłych drukarek jest to spora różnica, ponieważ klasyczna drukarka maluje linie poprzez kolejne drukowanie małych kropek. W efekcie mamy ogromną różnicę!

Ploter hybrydowy jest idealny do rysunków technicznych CAD, planów projektów, banerów i projektów architektonicznych. Są preferowane w systemach informacji geograficznej (GIS) oraz w sektorach architektonicznym, inżynieryjnym i budowlanym (AEC). Wiele agencji reklamowych, sklepów projektowych i drukarni również zaczęło z nich korzystać, aby osiągnąć wyższą jakość w druku.

Znalezienie wysokiej jakości plotera na sprzedaż może być trudne, ale jeśli wiesz, gdzie szukać, nie będzie to takie trudne. Istnieją plotery cyfrowe i plotery tnące, które zapewnią wysoką jakość druku. Dodatkowo możesz skorzystać z ploterów winylowych. Jeśli używasz plotera wielokolorowego, użyje on różnych kolorowych pisaków do rysowania linii na papierze.

Ploter hybrydowy – zalety

Główną zaletą plotera hybrydowego jest to, że umożliwia on pracę na dużych arkuszach papieru, zapewniając jednocześnie wyjątkową rozdzielczość. Ploter może również drukować różne materiały, dzięki czemu zapewnia więcej opcji drukowania. Plotery mogą z łatwością rysować na kartonie, plastiku, aluminium, sklejce, blachach stalowych i innych płaskich arkuszach.

Największe atrybuty plotera to szybkość, dokładność, powtarzalność i wydajność, podczas gdy w niektórych ploterach masz możliwość zapisania różnych szablonów i wzorów, aby pozbyć się kłopotów z wielokrotnym ładowaniem szablonów i wzorów. Może z łatwością narysować pojedynczy wzór ponad 1000 razy bez degradacji. Powtarzalność druku nawet do 0,2 mm to coś, na co wiele osób zwraca szczególną uwagę!

Dodatkowo plotery hybrydowe pozwalają zadrukować materiały na wysokość nawet 50 mm, w tym również materiały z rolki tudzież belki.

Wady ploterów

Ploter ma też sporo wad, ale na dłuższą metę pozytywy przyćmiewają negatywy tej maszyny drukarskiej. Jeśli nie masz niezbędnej przestrzeni do pracy i nie masz czasu na znalezienie dobrej lokalizacji dla swojego plotera, będziesz miał pewne problemy. Dzieje się tak, ponieważ te maszyny będą zajmować więcej miejsca niż zwykłe drukarki, a ponadto należy wziąć pod uwagę, że plotery są droższe niż drukarki dostępne na rynku.