Wiele osób planujących zakup własnego mieszkania lub domu bierze pod uwagę wzięcie kredytu hipotecznego. Jest to opcja, dzięki której nie trzeba posiadać całej kwoty niezbędnej do zakupu nieruchomości, wystarczy jedynie jej cześć, która stanowi wkład własny. Jest to znaczne ułatwienie zwłaszcza w przypadku osób młodych, niemających jeszcze dużych oszczędności. Aby otrzymać kredyt z banku, trzeba wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową. Co decyduje o tym, czy bank udzieli nam kredytu? Jak oblicza się zdolność kredytową?

Co to jest zdolność kredytowa?

Niektórzy myślą, że zdolność kredytowa to maksymalna kwota kredytu, jaką może udzielić nam bank, jednak nie jest to prawda. Jaką mam zdolność kredytową to pytanie często zadawane w sieci, gdyż wiele osób na podstawie swojej zdolności chce oszacować, jak drogą nieruchomość może kupić. Prawda jest jednak taka, że zdolność kredytowa oznacza maksymalną kwotę, którą możemy przeznaczyć na miesięczną ratę nowego zobowiązania. To oczywiście wpływa bezpośrednio na maksymalną kwotę kredytu, jaką być może udzieli nam bank.

Skoro już wiemy, czym dokładnie jest zdolność kredytowa, to warto poszukać odpowiedzi na pytanie o to, jak jest obliczana i co ma na nią wpływ?

Co wpływa na zdolność kredytową?

Przede wszystkim wpływ na naszą zdolność kredytową ma wysokość oraz źródło naszych dochodów. Co więcej, banki biorą pod uwagę także terminowość wypłat, które otrzymujemy od pracodawcy. Nie bez znaczenia jest również forma zatrudnienia, a więc rodzaj umowy (o pracę, zlecenie, czy o dzieło). Za najbardziej stabilną uważa się umowę o pracę na czas nieokreślony, dlatego tez osoby, które są zatrudnione na takich zasadach, mają największe szanse na otrzymanie kredytu. Nie oznacza to jednak, że ci, którzy są zatrudnieni na umowę zlecenie, czy umowę o dzieło  nie mają szans na kredyt, gdyż jest to dopiero pierwszy czynnik, który podlega ocenie przez analityków bankowych.

Kolejne kwestie, którymi interesuje się bank, to aktualne zobowiązania oraz historia kredytowa. To, czy mamy do spłaty inne pożyczki lub kredyty ma bardzo duże znaczenie dla banku, gdyż obniża naszą zdolność kredytową. Historia kredytowa pokazuje natomiast, czy jesteśmy godnymi zaufania klientami i spłacamy wszelkie raty w terminie. Osoby, które mają problem z terminowym dokonywaniem tego typu opłat, mogą być surowiej potraktowane przez bank.

Ostatnią sprawą, która wpływa na naszą zdolność kredytową, są zasoby domowe, czyli ilość osób w gospodarstwie domowym oraz sumę miesięcznych wydatków na życie.

Jak zwiększyć zdolność kredytową?

Aby zwiększyć swoją zdolność kredytową, a tym samym swoje szanse na otrzymanie kredytu z banku, powinniśmy uregulować wszystkie dotychczasowe zobowiązania. Warto zlikwidować kartę kredytową. Kolejnym krokiem jest próba uzyskania podwyżki lub zmiana pracy na lepiej płatną. Jeśli nie posiadamy umowy o pracę na czas nieokreślony, warto porozmawiać z pracodawcą na temat zmiany formy zatrudnienia, jeśli to tylko możliwe.