Żaluzje drewniane łączą w sobie tradycję i nowoczesność, dlatego cieszą się sporym zainteresowaniem w każdej grupie wiekowej. Jak na każdej płaskiej powierzchni, również  na żaluzjach gromadzi się kurz i różnego rodzaju pyłki, dlatego tak ważne jest ich regularne czyszczenie – zwłaszcza jeśli w domu mamy alergika. Wbrew pozorom dbanie o czystość tego typu przesłon okiennych zajmuje niewiele czasu. Czym czyścić żaluzje drewniane? Tego dowiesz się z niniejszego artykułu.

Czy warto kupić żaluzje drewniane?

Żaluzje z drewna wyglądają bardzo designersko, dzięki czemu sprawdzają się zwłaszcza we wnętrzach urządzonych w minimalistycznym, nowoczesnym stylu. Łączą jednak w sobie elementy tradycyjne, czyli naturalne drewno, dlatego sprawdzą się również w klasycznych aranżacjach. Są niezwykle funkcjonalne – sam możesz decydować, ile światła słonecznego wpuścić do pomieszczenia, regulując mechanizmem obrotowym lameli.

Przesłony okienne z drewna są również odporne na działanie różnych czynników takich jak np. promieniowanie słoneczne czy wilgoć. Czyni je to idealnym rozwiązaniem nawet do takich pomieszczeń jak łazienka czy kuchnia. Żaluzje drewniane mogą być montowane do okna w sposób bezinwazyjny lub nad oknem w sposób inwazyjny. Mogą mieć mechanizm sznurkowy lub tasiemkowy, istnieją nawet na rynku dwupłaszczowe żaluzje drewniane z niezależnymi mechanizmami podnoszenia i obracania dla obydwu części żaluzji. 

Wszystkie te zalety sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na zakup żaluzji drewnianych do salonu, kuchni, łazienki lub innych pomieszczeń w domu. Okazuje się, że nawet białe żaluzje drewniane w salonie mogą świetnie prezentować się po wielu latach. Wystarczy tylko o nie odpowiednio dbać. 

Białe żaluzje drewniane 

Czym czyścić żaluzje drewniane na okno?

Można wyróżnić przynajmniej kilka metod czyszczenia drewnianych żaluzji:

  • użycie zwykłej miotełki do kurzu, przy pomocy której można szybko usunąć kurz i różne drobinki brudu,
  • skorzystanie ze specjalnej szczotki do żaluzji, która umożliwia bardzo efektywne czyszczenie – obecnie na rynku dostępne są nawet szczotki z pięcioma ramionami, które pozwalają na wyczyszczenie kilku pasów lameli naraz,
  • Czyszczenie na mokro za pomocą wilgotnej, miękkiej ściereczki z mikrofibry. 

W tym miejscu warto zaznaczyć, że żaluzje z drewna powinny być tylko przecierane, a nie oblewane wodą. Oznacza to, że nie wolno ich moczyć w wodzie, ani też używać silnych detergentów. Drewno jest materiałem naturalnym, który może ulec zniszczeniu, jeśli będzie mieć nadmierny kontakt z wodą lub silnymi środkami myjącymi. W sytuacji, gdy na żaluzjach pojawiły się poważne zabrudzenia, zwykła woda może nie wystarczyć. Najlepiej wówczas użyć specjalnego środka do czyszczenia drewna. Dobrym rozwiązaniem jest spryskiwanie ściereczki, a nie bezpośrednio lameli na żaluzjach. W ten sposób drewno nie będzie miało aż tak długiego kontaktu z wodą. Na dodatek unikniesz zabrudzenia szyb środkiem czyszczącym, który może zawierać składniki natłuszczające i pielęgnujące drewno. 

Żaluzje drewniane z drewna lipowego zamontowane na oknie w łazience. 

Czy żaluzje drewniane można odkurzać?

Spore znaczenie ma także to, czy drewniane żaluzje nadają się do odkurzania. Okazuje się, że jak najbardziej, jednak najlepiej użyć odkurzacza ręcznego automatycznego z wąską końcówką. Obroty najlepiej ustawić na najniższy poziom, czyli o najmniejszej mocy ssącej. Dodatkowo warto wybrać końcówkę zakończoną szczoteczką, ponieważ zapewni to ochronę przed zarysowaniami. Wiele profesjonalnych sklepów oferuje specjalne końcówki do czyszczenia żaluzji – jeśli w Twoim domu przebywają alergicy, inwestycja w to akcesorium może okazać się właściwym pomysłem.

Jak często czyścić drewniane żaluzje?

Jeśli chodzi o usuwanie kurzu na sucho, a więc przy pomocy szczotki lub ściereczki, można to robić raz na kilka dni, a nawet częściej – po prostu w miarę potrzeb. Inaczej wygląda sytuacja z czyszczeniem drewnianych żaluzji na mokro. Najlepiej robić to raz na kilka tygodni, aby drewno zbyt często nie stykało się z wodą. Cały proces mycia żaluzji nie jest zresztą trudny i męczący. Wystarczy poświęcić na niego od kilku do kilkunastu minut.