Kredyty to produkty, po które sięga wielu Polaków, prawdą jest jednak, że nie każdego stać obecnie na takie zobowiązanie. Jeśli pracujemy na umowie zlecenia lub po prostu nie mamy zdolności kredytowej, często jedyną opcją może być skorzystanie z pożyczki pozabankowej. Jak jednak wybrać tego rodzaju pożyczkę, żeby nie dać się oszukać? Podpowiadamy.

Jakie są rodzaje pożyczek pozabankowych?

Wśród różnego rodzaju pożyczek możemy rozróżnić oferowane przez firmy pożyczkowe, oraz parabanki. Miejsce, w którym zaciągniemy pożyczkę ma znaczenie – należy dokładnie sprawdzić firmę, w której decydujemy się ją wziąć. Warto tutaj zaznaczyć, że firmy pożyczkowe działają w oparciu prawo cywilne, nie, jak w przypadki banków, o prawo bankowe i cywilne. Parabanki natomiast regulowane są w różny sposób, jednak na pewno nie przez prawo bankowe.

Pożyczki możemy podzielić pod względem długości trwania oraz szybkości otrzymania. Rozróżniamy między innymi pożyczki długoterminowe, pożyczki krótkoterminowe, chwilówki czy pożyczki domowe, o które możesz wnioskować online. Każda z tych pożyczek ma swoje plusy i minusy, jednak zawsze warto zwracać uwagę na koszty. Dokładne oprocentowanie i koszt pożyczek, zwłaszcza online, znajdziesz na  pożyczki-online.pl/kategoria/rankingi-pozyczek-online. Warto uważać na ukryte opłaty zwłaszcza jeśli planujemy skorzystać z pożyczki przez Internet.

Gdzie znaleźć najlepszą pożyczkę pozabankową?

Pożyczki pozabankowe oferowane są przez różnego rodzaju firmy. Kuszą one klientów potencjalnymi promocjami i starają się ściągnąć „do siebie” jak największą ilość osób. Żeby jednak mieć pewność, że pożyczka, którą zaciągniemy jest bezpieczna, warto użyć pewnych instrumentów, które pozwolą nam dokładnie przeliczyć, jakie koszty musimy ponieść w związku z zaciągniętym przez nas zobowiązaniem.

Elementami, które mogą pomóc nam w podjęciu decyzji są rankingi pożyczek pozabankowych, a także specjalne kalkulatory pożyczek, dostępne w Internecie.

Warte skorzystania są zwłaszcza rankingi, w których wyszczególnione są wszystkie koszty i opłaty, składające się na pożyczkę. Produkty finansowe poszczególnych firm są uszeregowane od najbardziej do najmniej korzystnych, co pozwala w miarę szybko zdecydować się na konkretną opcję. Warto jednak również  skorzystać ze specjalnego kalkulatora, który pozwoli dokładnie policzyć wszystkie koszty.

Czy warto korzystać z pożyczek pozabankowych?

Wzięcie pożyczki jest często nieuniknione, warto jednak mieć świadomość, że same pożyczki są najmniej opłacalnym produktem finansowym. Ponieważ przyznawane są dość szybko przy minimum formalności, czas, na który możesz taką pożyczkę zaciągnąć jest dość krótki, a raty obarczone dość pokaźnym oprocentowaniem. Możesz jednak znaleźć na rynku także darmowe pożyczki. Jest to korzystna opcja, trzeba jednak brać tutaj pod uwagę, że schody zaczynają się w przypadku niespłacenia zobowiązania w terminie. W takim przypadku naliczane prowizje bywają ogromne. Warto więc przed wzięciem pożyczki mieć pewność, że zobowiązanie spłacimy w terminie.