Kadry i płace to jedna z najpopularniejszych usług oferowanych przez biura rachunkowe. Na czym to polega? Co obejmuje? Co warto wiedzieć o tej usłudze, gdy szuka się biura rachunkowego, do obsługi firmy?

Czym zajmują się biura rachunkowe?

Szukając wsparcia w zakresie księgowości, najczęściej zwraca się po pomoc specjalistów w tej dziedzinie, czyli do księgowych. Zakres ich obowiązków jest bardzo szeroki, biuro rachunkowe zajmuje się m.in. rozliczeniami z US i ZUS (biuro-rachunkowe-datan.pl), ewidencją czasu pracy, prowadzeniem dokumentacji kadrowo-płacowej, doradztwem podatkowym i biznesowym, a także prowadzeniem ksiąg rachunkowych czy ksiąg przychodów i rozchodów. Jednym z najczęściej wybieranych usług jest ta związana z kadrami i płacami, co ma ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku, gdy zatrudniania się pracowników. Musi to przebiegać zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa pracy, a księgowa z biura rachunkowego musi znać prawo z tego zakresu.

Kadry i płace w firmie – na czym to polega?

Kadry i płace w firmie powiązane są przede wszystkim firmami, które zatrudniają pracowników, a co za tym idzie, muszą przestrzegać pewnych przepisów prawa. Trzeba rozliczać się z ZUS i US, wiedzieć jakich norm przestrzegać, orientować się w zapisach kodeksy pracy, czy znać przepisy BHP, ppoż. oraz wytycznych sanepidu. Kadry i płace obejmują więc kwestie związane z zatrudnianiem pracowników, tworzeniem umów o pracę, prowadzeniem ich akt osobowych, rozliczaniem wynagrodzeń czy rejestrowanie urlopów, zwolnień lekarskich i innych nieobecności. Księgowa zajmuje się także obliczaniem składek na PFRON czy tworzeniem raportów płacowych. Jak więc widać, zakres działania jest tu więc bardzo szeroki.

Dlaczego warto zlecić obsługę kadrowo-płacową firmie zewnętrznej?

Wiele firm posiada własny dział kadr i płac, gdzie zatrudnia księgowych. Sprawdza się to jednak przede wszystkim z dużych przedsiębiorstwach, gdzie zatrudnia się wielu pracowników i na co dzień konieczne jest zarządzanie wieloma sprawami. Dla mniejszych firm czy działalności jednoosobowych własna księgowa może być zbyt dużym wydatkiem i tutaj warto pomyśleć o wsparciu ze strony firmy zewnętrznej. Biura rachunkowe zatrudniają profesjonalnych księgowych, którzy mają odpowiednią wiedzę i doświadczenie w obsłudze prawnej firm. Zarządzanie kadrami i płacami jest o wiele wygodniejsze, a do tego także tańsze. Dodatkowo każdy przedsiębiorca może sam ustalić, jak szeroki pakiet usług go interesuje.

Jakie są zalety usługi kadr i płac z oferty biura rachunkowego?

Przede wszystkim oszczędza się pieniądze, jak zostało to już wcześniej wspomniane. Każde biur rachunkowe ma swój własny cennik względem określonych usług, dzięki czemu możliwe jest dostosowanie wydatków względem realnych potrzeb firmy. Po drugie oszczędza się także czas – przedsiębiorca nie musi się martwić tym, jakie formalności musi spełnić, jakie dokumenty przygotować, jak rozliczać pracowników – wszystkim tym zajmie się księgowa. W ten sposób firma może działać płynnie.