Idealny kompromis nie istnieje? W życiu faktycznie trudno osiągnąć równowagę, natomiast w świecie technologii jest dużo łatwiej. Świetnym przykładem są laptopy 14-calowe – urządzenia lekkie, smukłe, jednocześnie wydajne i szybkie. Do tego dobrze wycenione.

Co przemawia za laptopami 14”?

Wymogiem, który bardzo często pada z ust klientów sklepów z elektroniką, jest ten dotyczący kompaktowości laptopa. Szukają oni kompromisu pomiędzy mobilnością i lekkością a powierzchnią roboczą ekranu, z którym przyjdzie im pracować na co dzień.

14-calowe laptopy spełniają ten warunek, będąc sprzętem o niewielkiej wadze, za to z całkiem obszernym wyświetlaczem. Ogromny wpływ na kompaktowość mają niezwykle wąskie ramki. Od jakiegoś czasu producenci laptopów uparcie trzymają się minimalistycznego otoczenia ekranu, zredukowanego do kilku milimetrowej wstęgi u góry i po bokach.

Nawet obecność kamery nad matrycą nie wymusza już masywnego pasa, w którym umieszczany jest obiektyw wraz z towarzyszącymi mu sensorami. A te znajdować się tam powinny, gdyż nie służą jedynie detekcji obecności użytkownika, ale stanowią też jedno z najciekawszych zabezpieczeń biometrycznych. Mowa o funkcji Windows Hello rozpoznającej twarz.

Owo rozpoznawanie nie polega jednak wyłącznie na potwierdzeniu płaskiego obrazu oblicza osoby siedzącej naprzeciw sensorów, lecz na trójwymiarowym skanowaniu oraz analizie cieplnej. Ma to wykluczyć oszustwo z użyciem zdjęcia. Co ważne, wspomniana analiza odbywa się błyskawicznie, w ciągu jednej lub dwóch sekund (najczęściej jednak szybciej).

Atutem 14-calowego notebooka jest również spora klawiatura. Spora to znaczy z odseparowanymi klawiszami, które nie są upchnięte i ciasno upakowane. Komfort pisania wzrasta, liczba pomyłek maleje. Masz miejsce, by położyć dłonie oraz swobodnie przesuwać palce nad znakami.

Mobilność, która zawsze jest na propsie

Nikt nie lubi dźwigać ciężkiego, nie poręcznego urządzenia. Nikt. I nie ma większego znaczenia, czy coś takiego towarzyszy Ci podczas jazdy komunikacją miejską, zawieszone na ramieniu, czy taszczysz taki sprzęt między salami, uczestnicząc w kolejnych spotkaniach. Chyba że notebook waży mniej niż duża woda mineralna, czyli trochę ponad 1 kg.

Wśród laptopów 14 cali nie jest to wielki wyczyn ani coś niespotykanego. Bardzo wiele modeli może pochwalić się tak skromną masą, idącą w parze z niewysoką konstrukcją. W efekcie otrzymujesz laptop mniejszy niż brulion A4, z pewnością smuklejszy.

Trzeba tu także podkreślić, że wspomniana smukłość nie występuje we wszystkich modelach bez wyjątku. Te przekątną mają także niektóre laptopy dla graczy, jak również sprzęt dla twórców, więc siłą rzeczy ich konstrukcje są nieco bardziej masywne. Trzeba tam zmieścić bardziej rozbudowane chłodzenie, element niezbędny do zachowania stabilności przy dedykowanym GPU pracującym na wysokich obrotach.

Lekkość połączona ze sporym ekranem

Całodzienne wpatrywanie się w niewielki wyświetlacz nie jest czynnością przyjemną. Te jeden cal na przekątnej potrafi wiele zmienić i rzeczywiście zmienia, powiększając tzw. obszar roboczy, czyli miejsce Twej pracy chociażby z arkuszami kalkulacyjnymi. Przekątna wyświetlacza w laptopie 14”, liczona w centymetrach, wynosi 35,5 cm.

Mamy tu wyświetlacze o rozdzielczości zaspokajającej potrzeby biurowe, czyli dobrze znane Full HD (1920 x 1080 px). Ale są też wyższe podziałki, sporo jest paneli 2,8K. Standardowa rozdzielczość występuje tam, gdzie pozostawiono proporcje 16:9. Niemniej częstą praktyką jest modyfikacja wymiarów na rzecz przejścia ku 16:10. Pojawiają się wówczas trudne do wymówienia i zapisania WUXGA oraz WQXGA. Tu zmieniła się tylko liczba pikseli na jednym boku, w skutek czego zamiast 1920 x 1080 px mamy 1920 x 1200 px. Zdawałoby się drobnostka, acz ekrany urosły dzięki temu.

W kategorii 14 cali są laptopy renomowanych producentów

Praktycznie wszyscy wielcy gracze goszczą w kategorii laptopy 14 cali. Nie ma się czemu dziwić, popularność tych konstrukcji sprawia, że nikt nie chce pozostać w tyle. W efekcie 14-calowe notebooki dostarczają MSI, ASUS, HP, Lenovo, Acer, Microsoft oraz Apple.

Podział nie kończy się na logotypie. Można iść dalej i wybierać pomiędzy seriami, a tam czekają m.in. VivoBooki i ZenBooki, Zephyrusy, Latitude, ZBooki Firefly, ThinkPady, Modern i Prestige. Jedynie Microsoft Surface i Apple MacBook oferują skromniejsze pod kątem rodzin portfolio.

Bogaty wybór laptopów 14 cali znajdziesz w sklepie komputerowym TechLord

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]