Dobór parapetu wcale nie jest sprawą tak łatwą, jak wielu z nas się wydaje. Przede wszystkim, trzeba zwrócić uwagę na typ materiału, z jakiego jest wykonany oraz poziom jego wytrzymałości. Parapetu do mieszkania nie powinno się kupować przypadkowo i “na szybko”.

Parapety – gdzie szukać najtańszych?

Przechodząc w sklepie z artykułami remontowymi, gdy wpadnie nam w oko nowy model parapetu, nie powinniśmy kupować go bez zastanowienia oraz bez uprzedniego zmierzenia wymiaru okna – tak przekonuje nas strona http://www.straz-pozarna.nysa.pl/. Najtańsze parapety znajdziemy w pierwszej kolejności w sklepach internetowych. To właśnie tam ceny parapetów okazują się być znacznie niższe, niż w typowych sklepach stacjonarnych – i to nawet z kosztami dostawy. Zadziwia także bogactwo wyboru. Nabyć można parapety stworzone z różnych struktur i kompozytów. Najdroższe wykonane są z wysokiej jakości marmurów i poleca się je zwłaszcza do pomieszczeń, gdzie istnieje duży problem z postępującą wilgocią. Zbyt duża wilgoć w żaden sposób nie jest w stanie zagrozić solidnej strukturze marmuru. Takiego rodzaju, mocny i masywny parapet można w kuchni czasami traktować jako blat, co też pokazuje, jak uniwersalnym produktem jest ten rodzaj wyposażenia.

Parapety drewniane czy kamienne – co wybrać?

 Parapety wykonane z różnej jakości drewna są względnie tanie i zachwycają dyskretną elegancją. Świetnie pasują do kuchni w stylu wiejskim, wspaniale odnajdą się w przestrzeniach aranżowanych w stylu prowansalskim, można je bez poczucia obciachu stosować także we wnętrzach na wskroś eklektycznych. Mimo że są wykonane z drewna, które po pewnym czasie niszczy się i przestaje wyglądać ciekawie, zachowują dużą wytrzymałość i odporność na zmiany spowodowane choćby np. częstym stosowanie środków czyszczących. Kamienne parapety są cięższe i wymagają nieco bardziej rozbudowanych prac przy montażu. Ale końcowy efekt zawsze przechodzi wszelkie oczekiwania. Efektowna oprawa okien nawet najskromniejsze wnętrze w domu zmienia od razu w elegancki salon.