Różnice w płacach pomiędzy poszczególnymi branżami są w Polsce drastyczne. Aktualnie zgodnie z danymi publikowanymi przez przedsiębiorstwo doradztwa HR Sedlak&Sedlak najlepiej opłacaną sekcją gospodarki jest branża technologii informatycznych.

Na kolejnych miejscach plasują się kolejno pracownicy z branży bankowości, telekomunikacji, energetyki oraz ubezpieczeń. Różnica w medianie zarobków między sektorem IT a branżą ubezpieczeń na rok 2019 wyniosła około 1000 złotych brutto. Jak wyglądają zarobki w poszczególnych branżach? Gdzie zarabia się najwięcej? Odpowiedzi na te i inne pytania poniżej.

Mediana zarobków w Polsce

Zarobki zarówno w obrębie jednej branży, jak i między różnymi sektorami potrafią być wyjątkowo duże. Z tej prostej przyczyny rozsądniej jest kierować się medianą zarobków tj. wartością środkową, a nie średnią. Wystarczy uświadomić sobie, że aktualnie w Polsce 2/3 Polaków zarabia poniżej średniego wynagrodzenia! Równocześnie mediana, czyli wartość środkowa jest o 1000 złotych niższa od „przeciętnej” pensji w kraju. Mając to na uwadze najlepiej płatne branże warto podać na podstawie mediany, a nie średniej zarobków.

Branża IT

Bez wątpienia praca w IT (sprawdź oferty na https://faceidemia.com.pl/kariera/) to marzenie wielu osób. Zachęcają do tego wysokie zarobki. Jak wynika z danych zebranych podczas Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez Sedlak&Sedlak w przypadku osób pracujących w branży technologii informatycznych mediana zarobków w roku 2019 wyniosła 6367 złotych brutto!. Należy jednak pamiętać, że branża technologii informatycznych obejmuje szeroką grupę zawodów. Wbrew pozorom nie są to tylko programiści, ale również m.in.

  • graficy,
  • UX/UI designerzy,
  • project managerowie,
  • analitycy biznesowi.

Oczywiście na najwyższe zarobki w tej branży mogą liczyć programiści. Należy jednak podkreślić, że istnieją duże rozbieżności w zarobkach programistów, w zależności od ich specjalizacji. Według danych opublikowanych przez Sedlak&Sedlak najwyższe zarobki brutto dotyczyły programistów Java. W roku 2019 mogli oni liczyć na pensję brutto w wysokości 8300 zł.

Bankowość i telekomunikacja

Drugim sektorem o najwyższych zarobkach w Polsce jest branża bankowa. Zgodnie z danymi za rok 2019 mediana zarobków w bankowości wynosiła równo 6000 złotych brutto. Niemniej jednak różnice w płacach w zależności od piastowanego stanowiska sięgają aż kilkunastu tysięcy złotych. W przypadku szeregowych pracowników mediana zarobków wynosiła 3888 złotych. Na pensje w wysokości 5800 złotych liczyć mogli specjaliści. Z kolei w na zarobki rzędu 10-15 000 złotych były zarezerwowane dla kierowników oraz dyrektorów. Omawiając zarobki w branżach koniecznie trzeba wspomnieć o sektorze telekomunikacji, który jest trzecim najlepiej płatnym w Polsce. W tym wypadku mamy do czynienia z medianą na poziomie 5645 złotych.