Wyłudzenia kredytów czy pożyczek są obecnie dość częstymi przypadkami. Wraz z uproszczeniem procedur pożyczkowych i różnymi możliwościami wycieku danych, wiele osób martwi się, czy nie zostały ofiarą oszustwa. Aby dowiedzieć się, czy ktoś nie sprawdzał naszej bazy BIK, warto zainstalować tak zwany alert BIK.

Czym jest BIK?

BIK to skrót od nazwy Biuro Informacji Kredytowej, jednostki, w której bazie znajdują się wszelkie informacje o wziętych przez danego klienta pożyczkach i kredytach. Jeśli osoba, która wnioskuje o kredyt ma na swoim koncie jakieś zaległości w spłatach, będzie to na pewno widniało w bazie. Za każdym razem, kiedy wnioskujesz w banku o pożyczkę, Twój raport BIK musi zostać sprawdzony. Swoją sytuację w BIK warto też kontrolować samemu, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że nikt nie zaciągnął na ciebie dodatkowego zobowiązania. Dokładniej, jak sprawdzić, czy ktoś wziął na Ciebie kredyt, dowiesz się z kredytexpress.pl, serwisu, który gromadzi cenne porady kredytowe. Raport BIK warto co jakiś czas sprawdzać. Możliwe jest ściągnięcie go bezpłatnie raz na pół roku, jednak w innych przypadkach musisz uiścić niewielką opłatę, żeby być na bieżąco ze stanem swojej zdolności kredytowej.

Jak działa alert BIK?

Ponieważ BIK jest przeglądany przez banki i inne placówki przed wzięciem przez klienta kredytu, nagła informacja o tym, że Twój raport jest sprawdzany, powinna wzbudzić niepokój. Jak dowiedzieć się, czy ktoś w danym momencie nie próbuje wziąć na Ciebie kredytu? W tym właśnie może Ci pomóc tak zwany alert BIK, który wysyła do klienta informację na SMS lub maila za każdym razem, kiedy coś niespodziewanego dzieje się w obrębie Twoich danych w Biurze Informacji Kredytowej. Alert BIK działa 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Oprócz informacji o tym, że ktoś akurat sprawdza nasz BIK, dostajemy także aktualizacje odnośnie kredytów, na przykład tego, że nasze zobowiązanie właśnie zostało spłacone. Dodatkowo, raz w miesiącu raport BIK wysyła potwierdzenie, że usługa działa i stan naszych zobowiązań finansowych jest monitorowany.

Aby ściągnąć  i aktywować alert BIK, należy w pierwszej kolejności założyć konto w portalu Biura Informacji Kredytowej, a następnie wpisać wszystkie dane i potwierdzić tożsamość. Najszybszą drogą jest wysłanie przelewu weryfikacyjnego. Następnie należy dokonać opłaty, która nie jest wygórowana – wynosi jedynie 24 złote rocznie.

Alert BIK – zalety

Alert BIK to dobre rozwiązanie, jeśli martwisz się o swoje finanse. Zgubienie dowodu czy potencjalna kradzież danych osobowych może skutkować dużym stresem. Oczywiście zagubiony dokument natychmiast należy zastrzec w banku, jednak zanim to zrobimy, często może już być za późno. Alert BIK pozwala nam spać spokojnie i zareagować w odpowiedniej chwili. Wiedząc, ze ktoś przegląda nasz BIK, możemy natychmiast udać się do swojej własnej placówki bankowej i zastrzec dowód osobisty lub dowiedzieć się w Biurze Informacji Kredytowej, kto próbował sprawdzić nasze dane. Dodatkowo, będziemy także mieli informacje o naszych spłaconych kredytach, co pozwoli nam uporządkować swoje sprawy finansowe.