Kupienie biletu na tramwaj czy autobus to obowiązek każdego pasażera. Są jednak przystanki, gdzie niedane jest nam uświadczyć kiosku ruchu. Z pomocą przychodzą biletomaty – niektóre znajdują się również w autobusach czy tramwajach.

Czym są i jak działają biletomaty?

Biletomaty to, innymi słowy, automaty biletowe, w których można doładować kartę pasażera lub kupić bilet papierowy. Biletomaty znajdują się w większości miast w Polsce, przy przystankach tramwajowych i autobusowych. Automaty te mogą mieć różny design i funkcje – dobry biletomat będzie przede wszystkim charakteryzował się łatwością użytkowania. Różne biletomaty porównasz na stronie producenta mera-systemy.pl. Mogą być stacjonarne bądź mobilne, oraz posiadać różne dodatkowe funkcje. W automatach mogą być zamontowane aplikacje, dzięki którym na monitorze będzie wyświetlać się mapa danego miasta czy ciekawostki. W kwestii biletomatów najważniejsze jest, aby automaty te były odporne na zniszczenia, a elektronika działała bez zarzutów. Równie ważny jest design – dobrze, żeby wpisywał się w architekturę miasta, będąc z jednej strony stylowy, z drugiej niezbyt ekstrawagancki.

Czy w biletomatach można płacić gotówką?

Biletomaty działają różnie, zależnie od miasta. W większości z nich możliwa jest opcja zapłaty zarówno gotówką, jak i kartą płatniczą. W wielu miastach, na przykład w Krakowie, biletomaty mobilne, czyli te dostępne w środkach transportu, działają tylko na kartę. Warunkuje to między innymi wielkość automatu, która powinna być dostosowana do pojazdu. Coraz więcej miast niweluje także w biletomatach stacjonarnych możliwość płatności gotówką, pozostawiając tylko opcję zapłaty kartą, jednak biletomaty w Katowicach, Wrocławiu czy Warszawie nadal przyjmują obydwie formy płatności. Większość biletomatów wydaje resztę, czasem zdarza się jednak, że nie ma w maszynie wystarczającej ilości monet – wtedy warto zdecydować się na płatność kartą.

Jakie są zalety korzystania z biletomatów?

Biletomaty to urządzenia, które znacząco ułatwiają życie mieszkańcom. Ponieważ coraz więcej kiosków ruchu jest likwidowanych, biletomaty spełniają swoje zadanie w stu procentach. Coraz częściej za pomocą biletomatów doładowuje się kartę pasażera, ale jest także możliwość zakupienia biletów papierowych. Biletomaty są dużym ułatwieniem, zwłaszcza jeśli znajdują się w pojazdach. W mieście nie możemy znaleźć biletomatów na każdym przystanku, natomiast automaty mobilne mogą być wybawieniem dla osoby, która spieszy się na tramwaj lub autobus, a akurat nie ma możliwości zakupienia biletu. Za pomocą automatów biletowych możemy również dowiedzieć się o różnego rodzaju promocjach albo takich istotnych kwestiach, jak podwyżki cen biletów. Zdarza się również, że biletomaty wyświetlają różne ciekawostki z miasta czy proponują miejsca warte odwiedzenia – jeśli będziesz mieć szczęście na taki automat natrafić, warto zapoznać się z informacjami, jakie przedstawia.