Do niedawna rynek pracy nie miał matkom wiele do zaoferowania. Macierzyństwo było wręcz stygmatyzowane a matki uważane za nieefektywne pracownice, które nie mogą dać z siebie 100%, bo do pracy przychodzą niewyspane lub przebywają na L4 z chorym dzieckiem. Obecnie sytuacja zmieniła się na duży plus i kobiety wracające do pracy po urlopie macierzyńskim mogą liczyć na szereg benefitów. Jakich? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Pracujące matki są znacznie bardziej doceniane przez swoich pracodawców, ponieważ są dużo bardziej zorganizowane od bezdzietnych pracowników. Wiedzą bowiem, że muszą podołać większej ilości obowiązków, gdyż oprócz pracy zawodowej mają do ogarnięcia dziecko, dom, budżet domowy i wiele innych dlatego stają się wielozadaniowe, odpowiedzialne i potrafią radzić sobie w trudnych sytuacjach, które wymagają podjęcia szybkiej decyzji. Stąd posiadanie dziecka to żadna przeszkoda w podjęciu zatrudnienia, wprost przeciwnie. Pracodawcy wychodzą im naprzeciw proponując wiele form wsparcia jak job sharing, który omawia artykuł na www.mamawpracy.pl.

Dofinansowanie żłobka, przedszkola lub niani

To z pewnością opcja, która ułatwi zorganizowanie opieki dla dziecka, podczas gdy rodzice są w pracy. Firmy co prawda nie mają takiego obowiązku, ale większość z nich jednak to robi. Opłacenie placówki typu żłobek czy przedszkole jest kosztowne, a do tego trzeba jeszcze doliczyć skompletowanie stosownej wyprawki, co ciągnie za sobą kolejne opłaty. Dlatego pracodawcy coraz częściej i chętniej oferują tego typu wsparcie i nie zawsze ogranicza się ona do jednorazowej wypłaty.

Dopłata do wakacji dla dziecka

Również w okresie wakacyjnym, kiedy rodzice muszą być w pracy, firma może zaoferować dofinansowanie wyjazdu dziecka na wakacje lub zapewnienia im opieki. Za dodatkowe pieniądze mogą sobie pojechać na kolonie, obozy wypoczynkowe i różnego rodzaju wycieczki. Samo zorganizowanie takiego dofinansowania nie jest wcale skomplikowane. Wystarczy, że pracodawca zgłosi się do odpowiedniej komisji socjalnej, która pokieruje go do miejsca, gdzie można pobrać stosowny wniosek. Te zostaje przekazany do rozpatrzenia i zazwyczaj można liczyć na pozytywną opinię. Pracujący rodzice z pewnością docenią taki gest, ale to dzieci najbardziej na tym skorzystają.

Zapewnienie dobrej opieki medycznej

To rozwiązanie pozwala raz na zawsze zerwać ze szkodliwym mitem matki wiecznie przebywającej na L4 z chorym dzieckiem. Dzięki zarejestrowaniu rodzica w prywatnej, podlegającej danemu zakładowi pracy klinice, może ona liczyć na konsultację lekarską w każdej chwili. Maksymalny czas oczekiwania na wizytę jest znacznie krótszy niż w zwykłej przychodni, bo wynosi zaledwie 24 godziny. Rodzice korzystają z szerokiego pakietu medycznego, którego koszty pokrywa firma co wbrew pozorom nie musi być takie kosztowne. Jeśli dołączy się jeszcze innych członków rodziny, nie tylko dziecko, wtedy koszty są znacznie niższe. Gdy dojdą do tego jeszcze elastyczne godziny pracy, dzięki czemu pracownicy mogą połączyć życie zawodowe z rodzinnym, to pracodawca zyskuje zmotywowany, dobrze zorganizowany, ale przede wszystkim wdzięczny i oddany zespół.