Sytuacja zawodowa w dobie koronawirusa wielu ludzi uległa znacznemu pogorszeniu. Grupowe zwolnienia, rosnące bezrobocie, cięcia wynagrodzeń skłaniają do poszukiwania nowego zatrudnienia. Czy w dobie pandemii jest szansa na znalezienie pracy na dobrych warunkach? Jak szukać pracy w dobie kryzysu? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

Jak szukać pracy w czasie pandemii?

Praca niestety nie leży na ulicy i aby znaleźć interesującą ofertę potrzeba czasu. Szacuje się, że należy poświęcić na poszukiwanie pracy ok. 3 miesięcy. Zatem jeśli rozważasz zmianę zatrudnienia, zacznij od teraz. Na początek dopracuj swoje CV i zaktualizuj profil na portalu ogłoszeniowym, za pośrednictwem którego szukałeś wcześniej pracy. Jak napisać CV i list motywacyjny podpowiada https://celnie.pl, gdyż jakość tych dokumentów jest w całym tym procesie najważniejsza, gdyż od ich jakości zależy to, czy w ogóle zachęcisz potencjalnego pracodawcę do spotkania na rozmowie kwalifikacyjnej. Śledź na bieżąco pojawiające się w sieci ogłoszenia. Jeżeli zapatrujesz się na konkretną branżę, szukaj grup np. na facebooku gdzie też pojawiają się oferty pracy. Należąc do danej grupy, możesz szybko na nie odpowiadać i nawiązać rozmowę z rekruterem. Pytaj wśród znajomych o pracę, poproś o zarekomendowanie twojej osoby, jeśli usłyszą, że gdzieś potrzebny jest pracownik. Jeśli przeglądając oferty, zauważysz, że jest szczególne zapotrzebowanie w branży innej niż ta, w której aktualnie się realizujesz, przekwalifikuj się. Skoro brakuje ofert w twoim środowisku zawodowym, to znaczy, że prawdopodobnie dotknął ją kryzys, zatem warto poszukać szczęścia w innym obszarze. W przypadku kiedy już nie pracujesz, ponieważ nie udało ci się znaleźć zatrudnienia przed upływem okresu wypowiedzenia, wykorzystaj ten czas na rozwój osobisty. Ucz się języków, nabieraj nowych kwalifikacji i kompetencji. Zapisz się na kurs, który w obecnych czasach możesz odbyć online a te potem wpisać do swojego CV, co znacznie je uatrakcyjni.

Gdzie znaleźć pracę w dobie kryzysu?

Nikt nie ma wątpliwości co do tego, że koronawirus mocno uderzył w gospodarkę. Wiele branż odczuła tego skutki przez nałożone obostrzenia i ograniczenia w poruszaniu się, restrykcje w handlu czy zakazu masowych zgromadzeń. Są jednak branże, które utrzymują się mimo kryzysu i poszukują nowych pracowników. Z pewnością należy do nich IT, gdyż działania w tym sektorze przyczyniają się do rozwoju przemysłu, a to sprawia, że wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów z tego obszaru. Zawody, którym niestraszny żaden kryzys to również budowlańcy, prawnicy, finansiści, księgowi czy firmy marketingowe. Wiele korporacji potrzebuje także pracowników zajmujących się sprawami związanymi z komunikacją online i PR.

Czy warto zmieniać pracę w obliczu pandemii?

Społeczeństwo podzieliło się na dwie grupy. Na taką, do której zaliczają się osoby kurczowo trzymających się danej posady, aby nie stracić zatrudnienia w trudnych czasach oraz na takich, dla których zmiany wywołane pandemią stały się katalizatorem do życiowych zmian. Nie brakuje pracowników, którym w wyniku kryzysu zmieniono warunku umowy, a co za tym idzie, obniżono wynagrodzenie czy obcięto dodatkowe premie czy prowizje. Można z taką sytuacją się pogodzić lub zmienić. Inny pracodawca musi mieć silną pozycję mimo niesprzyjających warunków, bo skoro dookoła ludzie są zwalniani, a on szuka nowego pracownika, znaczy, że ma opracowany plan, który pomoże mu utrzymać się na powierzchni. Zatem szukając odpowiedzi na pytanie, czy warto zmieniać pracę w obliczu kryzysu, trzeba przeanalizować swoją sytuację i zastanowić się, czy warunki są nadal satysfakcjonujące i pozwolą przeżyć ciężkie czasy.