Testosteron, który głównie kojarzymy z funkcjami seksualnymi u mężczyzn, wysokim libido i erekcją, odgrywa w organizmie panów o wiele więcej funkcji. Ten hormon, odpowiada między innymi za rozwój narządów płciowych, masę ciała, budowę mięśni i nagromadzoną tkankę tłuszczową, ton głosu, owłosienie, rozwój kości długich, a także za poziom agresji. Zarówno jego nadmiar jak i niedobór może prowadzić do dotkliwych zmian wizualnych. Na przykład zbyt duże stężenie testosteronu może prowadzić do łysienia androgenowego, a zbyt małe do otyłości czy innych zaburzeń.

Jakie są skutki niedoboru testosteronu?

Należy zwrócić uwagę na fakt, że najczęściej zespół niedoboru testosteronu występuje u mężczyzn około 50 roku życia, co ma związek z procesem starzenia. Nie oznacza to, że niedobory tego hormonu nie mogą wystąpić w młodszym wieku, a żeby sprawdzić poziom testosteronu we krwi należy wykonać badanie krwi. Najbardziej widocznym skutkiem mówiącym o niskim poziomie testosteronu jest pojawiający się problem z erekcją i wzwodem w trakcie stosunku, a także obniżone libido i brak ochoty na seks. Inne niepokojące objawy jakie można zaobserwować to:

 • Ginekomastia, czyli powiększenie piersi,
 • Zmiana owłosienia ciała – robi się go mniej
 • Zmniejszenie masy mięśniowej
 • Problemy z wagą – tendencja do tycia, prowadząca do otyłości
 • Bezsenność
 • Ogólne złe samopoczucie (wahania nastroju, problem z koncentracją i pamięcią, spadek energii, uderzenia gorąca)

Nieleczony zespół niedoboru testosteronu może też prowadzić do miażdżycy czy osteoporozy, dlatego wszelkie wątpliwości należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem.

Jak zwiększyć poziom testosteronu?

Przede wszystkim warto zastanowić się na trybem życia. Regularna aktywność fizyczna, odpoczynek i sen, a także ograniczenie używek jak alkohol czy papierosy pomogą zachować odpowiedni poziom testosteronu przez długie lata. Ważna jest również dieta bogata w witaminę D, zdrowe tłuszcze roślinne, tłuste ryby czy imbir. Źródłem witamin i minerałów niezbędnych do zwiększenia poziomu testosteronu jest również Testolan https://medsense.pl/testolan/ – suplement, którego składniki aktywne takie jak: ashwagandha, żeń-szeń koreański, kwas D-asparaginowy, tribulus terrestris, maca root, kozieradka, fosfatydyloseryna czy cynk zwiększają produkcję testosteronu i pozwalają utrzymać jego prawidłowy poziom.

Jak działa Testolan?

Przede wszystkim dzięki wykorzystaniu ashwagandhy, aktywnego składnika preparatu, Testolan:

 • zwiększa poziom energii,
 • wzmacnia kości,
 • regeneruje organizm
 • pozwala zwiększyć tkankę mięśniową
 • spala tkankę tłuszczową

Suplement wpływa również na męskie libido, podnosi poziom testosteronu i przywraca ochotę na seks. Pierwsze efekty widoczne już po kilku dniach stosowania dotyczą głównie sfery erotycznej. Zwiększone libido, dobre samopoczucie i towarzysząca mężczyźnie energia, to właśnie efekt przyjmowania Testolanu. Spalanie tkanki tłuszczowej i budowa mięśni zajmuje nieco więcej czasu. Z opinii użytkowników możemy dowiedzieć się, że zmiany fizyczne po stosowaniu suplementu przychodzą po kilku tygodniach od jego zażywania.

Warto mieć na uwadze, że suplement diety Testolan przeznaczony jest dla mężczyzn zdrowych. W przypadku jakichkolwiek schorzeń lub przyjmowanych na stałe leków, w szczególności takich przypadłości jak cukrzyca, chora wątroba czy nadciśnienie, zażywanie preparatu należy skonsultować z lekarzem. Chociaż skład Testolanu jest naturalny i głównie tworzą go zioła, może powodować skutki uboczne lub alergie – na zioła również możemy być uczuleni, dlatego w przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących dolegliwości, należy skontaktować się z lekarzem.