Nadeszła już wiosna, a wraz z nią znacznie lepsze warunki pogodowe. Wielu z nas myśli więc o wyjazdach, również tych zagranicznych. Niestety, zdarzają się sytuacje, gdy w ostatniej chwili musimy zrezygnować z wycieczki, którą już opłaciliśmy. Na szczęście możemy nie stracić wydanych na nią pieniędzy, o ile się na taką ewentualność ubezpieczyliśmy.

Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji

Życie składa się z wielu losowych sytuacji. Czasem wielu rzeczy po prostu nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Sytuację jeszcze mocniej komplikuje pandemia COVID-19. Pozytywny wynik testu może przekreślić nasze szanse na zobaczenie zagranicznego kraju.

Jeżeli zainwestowaliśmy pieniądze w podróż, to nie chcemy ich utracić. Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji może sprawić, że faktycznie nie będziemy stratni, nawet jeżeli zrezygnujemy z wyjazdu dosłownie w ostatniej chwili. Wiele zależy jednak od specyfikacji konkretnej polisy.

W każdym razie takie ubezpieczenie powinno nam zapewniać następujące rzeczy:

  • Zwrot kosztów za bilety lotnicze, noclegi, wszystkie opłacone z góry usługi turystyczne,
  • Zwrot kosztów za imprezę turystyczną,
  • Zwrot kosztów za imprezę turystyczną w trakcie jej trwania.

Co istotne, ubezpieczenie nie pokryje zwrotu kosztów w sytuacji, gdy to organizator odwoła daną wycieczkę. Ubezpieczenie od rezygnacji z wycieczki ma więc pewne wyjątki, które należy znać.

Czym jest impreza turystyczna

Warto mieć również świadomość tego, czym jest impreza turystyczna. Ogólne Warunki Ubezpieczenia zazwyczaj określają ją jako imprezę, która łączy co najmniej dwie usługi, tworzące razem jeden program pod jedną ceną. Taka impreza musi trwać minimum dobę albo przewidywać zmianę miejsca pobytu.

Kiedy kupić ubezpieczenie od rezygnacji z wyjazdu

Czasami kupujemy daną wycieczkę z bardzo dużym wyprzedzeniem. Zależy nam bowiem na tym, aby na pewno załapać się na wolne miejsce. Niektóre wydarzenia cieszą się bowiem olbrzymią popularnością, przez co bilety rozchodzą się bardzo szybko. Jeżeli jednak wykupimy daną wycieczkę z tak dużym wyprzedzeniem, to w międzyczasie może coś się wydarzyć. W takiej sytuacji lepiej będzie skorzystać z możliwości zakupienia ubezpieczenia od rezygnacji z wyjazdu, bowiem w innym wypadku stracimy pieniądze.

Loty a pandemia

Ostatnie dwa lata były dla nas bardzo ciężkie pod względem pandemii. Na szczęście coraz więcej państw wprowadziło liberalne przepisy jej dotyczące. Dzięki temu podróżowanie stało się znacznie łatwiejsze niż było w poprzednim sezonie wiosenno-letnim. Wiele krajów nie wymaga już od nas testu na obecność koronawirusa.

Pamiętajmy jednak o tym, że jeżeli źle się czujemy, to lepszym wyjściem zdaje się być mimo wszystko pozostanie w domu. W innym wypadku możemy zarazić inne osoby na lotnisku, w samolocie, w hotelu czy w odwiedzanych przez nas restauracjach. Właśnie na takie sytuacje warto zaopatrzyć się w odpowiednią polisę ubezpieczeniową. Jeżeli chcesz wiedzieć, jakie państwa nie wymagają testu na obecność koronawirusa, koniecznie zajrzyj do tego artykułu: gdzie bez testu (sprawdź na www.ubezpieczeniaonline.pl).