Ekologiczne ogrzewanie domów staje się ostatnimi czasy bardzo popularne. Liczne dotacje sprawiają, że możliwe jest propagowanie nowych sposobów generowania ciepła. W ofercie różnych firm możemy znaleźć panele fotowoltaiczne, kotły na biomasę, a także pompy ciepła. Czym są te ostatnie i jak dopasować moc pompy ciepła do warunków mieszkaniowych?

Co to jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie, które generuje wyższą temperaturę, dzięki przepływowi powietrza. Aby podgrzać otoczenie, temperatura startowa musi być niższa. Dzięki energii mechanicznej lub cieplnej zachodzi proces podgrzania powietrza za pomocą różnicy cieplnej. Co ciekawe, pompy ciepła działają na podobnej zasadzie jak lodówki. W tym przypadku ciepło z produktów znajdujących się w lodówce wypompowywane jest niejako do pomieszczenia, co obniża ich temperaturę. Przepływ powietrza najczęściej odbywa się za pomocą mechanicznego silnika, który zmienia kierunek ciepła.

Pompy ciepła są różne, i do każdego budynku dobiera się je indywidualnie. Odpowiednie pompy ciepła wybierzesz z pomocą eco-team.pl. Warto zorientować się w temacie i wybrać rozwiązanie, które będzie dopasowane zarówno do warunków i wielkości budynku, jak i do domowego budżetu.

Jak dopasować pompę ciepła?

Pompy ciepła mogą być napędzane w różny sposób. Motorem napędowym może być w ich przypadku prąd, często też wykorzystuje się temperaturę gruntu lub panele fotowoltaiczne.

Pompy ciepła pierwszego typu sprawdzą się na pewno w mniejszych mieszkaniach, gdzie zużycie prądu nie będzie duże. Warto wybrać urządzenie w odniesieniu do jej mocy i wydajności ciepła, które będzie generować. Jeśli Twoje mieszkanie znajduje się w bloku, najprawdopodobniej nie grożą Ci bardzo niskie temperatury – z powodzeniem możesz więc wybrać pompę cieplną o mniejszej wydajności cieplnej COP.

W większości przypadków, pompy ciepła czerpią jednak energię z naturalnych źródeł.

Wiele pomp (tak zwane pompy gruntowe) działa na podstawie temperatury gruntu, która jest dużo bardziej stabilna niż zmienne ciepło powietrza. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli posiadasz dom z dużą działką.

Ekologicznym sposobem na założenie pompy ciepła jest także użycie panelu fotowoltaicznego. Jest to rozwiązanie stosowane często w nowoczesnych budynkach – pompa ciepła oparta na panelu fotowoltaicznym może pokryć nawet 100 procent zapotrzebowania na energię. W tym przypadku nadwyżka energii produkowana latem może zostać odebrana w sezonie grzewczym i wykorzystana przez pompę ciepła.

Czy stosowanie pompy ciepła jest opłacalne?

Pompy ciepła to rozwiązanie ekologiczne i w dłuższej perspektywie czasu opłacalne. Samo zainstalowanie pompy ciepła to koszt od kilku to kilkudziesięciu tysięcy złotych, szacuje się jednak, że ich zwrot w energii elektrycznej w porównaniu do ogrzewania domu np. węglem, możliwy jest już po 5-7 latach.

Pompy ciepła same w sobie są bardzo energooszczędne, gdyż wykorzystują naturalne różnice temperatur. Dodatkowo pompa taka może latem spełniać funkcję klimatyzatora.

Warto również zaznaczyć, że na zainstalowanie pomp ciepła oraz innego rodzaju źródeł odnawialnej energii często przyznawane są dotacje rządowe. Warto sprawdzić, czy takie dofinansowanie nie jest realizowane akurat w mieście.