Na czym polega kredyt pod zastaw mieszkania i kto może go otrzymać? A może jest jakiś korzystniejszy produkt finansowy, który pozwoli ci sfinansować remont czy zakup kolejnej nieruchomości? Podpowiadamy, jak wnioskować o kredyt, pożyczkę pod zastaw mieszkania i o czym pamiętać, wypełniając wniosek.   

Czym jest kredyt pod zastaw nieruchomości?

Kredyt pod zastaw nieruchomości to nic innego jak kredyt hipoteczny, w którym wierzyciel (bank) ustanawia na twojej nieruchomości hipotekę. Jest to dla niego zabezpieczenie na wypadek, gdybyś okazał się niewypłacalny. Warunkiem otrzymania kredytu hipotecznego jest odpowiedni wkład własny, jednak nie zawsze musi być nim gotówka. Bywa, że banki akceptują jako wkład własny inną, posiadaną przez ciebie nieruchomość. Kredyt hipoteczny pod zastaw mieszkania własnościowego wyjaśniają artykuły na kredyt-pod-hipoteke.pl/kategoria/kredyt-hipoteczny, z których dowiesz się więcej na temat tego produktu finansowego. Musisz jednak pamiętać, że nie w każdym banku takie rozwiązanie jest możliwe. Niektóre z nich przyjmują mieszkanie własnościowe jako wkład własny tylko wtedy, gdy zadeklarujesz jego sprzedaż.  

Jak dostać kredyt pod zastaw mieszkania?

A jak dostać kredyt hipoteczny i kto ma na niego szansę? Zanim zaczniesz wypełniać wniosek o kredyt, przejrzyj internetowe rankingi i porównywarki kredytów hipotecznych, by znaleźć najkorzystniejszą ofertę. Pamiętaj też, że w związku z pandemią koronawirusa banki wprowadziły pewnie zmiany. M.in. niezbędne dokumenty możesz przesłać w formie elektronicznej, w niektórych bankach zwiększony został również próg wymaganego wkładu własnego. Dlatego przed wyborem dokładnie przeanalizuj dostępne oferty.   

Pamiętaj też, że nie otrzymasz kredytu pod zastaw mieszkania bez odpowiedniej zdolności kredytowej, na którą wpływa m.in. twoja historia kredytowa, warunki zatrudnienia, wysokość dochodów czy wiek. Dlatego jeśli nie masz pewności, czy otrzymasz kredyt, popracuj nad swoją zdolnością kredytową jeszcze zanim złożysz wniosek do banku.

Pożyczki pod zastaw nieruchomości

Ciekawą alternatywą może być również pożyczka hipoteczna pod zastaw mieszkania, której udzielają zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe. Tym, co w szczególności odróżnia ten produkt od tradycyjnych kredytów hipotecznych jest fakt, że pożyczkę możesz przeznaczyć na dowolny cel. Jest zatem skutecznym sposobem na pożyczenie dużej kwoty przez osoby będące w gorszej sytuacji finansowej. Pożyczki hipoteczne udzielane są nawet na 80% wartości mieszkania, domu czy posiadanej działki. Są też dużo korzystniejszą opcją niż np. kredyty gotówkowe.

Dokumenty do pożyczki pod zastaw nieruchomości

A jakie dokumenty należy przygotować, aby otrzymać pożyczkę pod zastaw domu lub mieszkania? Z pewnością te, które zaświadczą o twoim prawie własności do nieruchomości, m.in. odpis z księgi wieczystej czy wycenę nieruchomości, a także dokumenty niezbędne do analizy twojej zdolności kredytowej.