Osoby początkujące poszukują artykułów prezentujących polskie giełdy kryptowalut. Na początku wybór może być trudny z uwagi na dużą mnogość platform. W większości są to nowo powstałe firmy, którym trudno wzbudzić zaufanie. Warto wyróżnić kilka czynników, które pozwolą dokonać wyboru najlepszej z nich.

Dostępne pary kryptowalutowe to aspekt, który jest dla nas istotny. Załóżmy, że chcesz kupić mniej popularną kryptowalutę, np. VeChain. Najpierw sprawdź, czy na danej polskiej giełdzie dana waluta wirtualna jest w ogóle obsługiwana. Zwykle, mniej popularne kryptowaluty nie są zestawiane w parach z tradycyjną walutą, ale z Bitcoinem lub Ethereum. Co możesz zrobić w takiej sytuacji? Najpierw zakupujesz popularną kryptowalutę, która jest zestawiona w parze z docelowym tokenem. Następnie musisz znaleźć satysfakcjonujące zlecenie sprzedaży po zadowalającej Cię cenie. Łańcuszek kilku transakcji w drodze po oczekiwaną kryptowalutę ma jednak pewną wadę – konieczność kilkukrotnego zapłacenia prowizji. Dlatego giełdy kryptowalut oferujące dużą ilość coinów powinny być brane pod uwagę w pierwszej kolejności.

Polskie giełdy kryptowalut z niskimi prowizjami

Na czym zarabiają polskie giełdy kryptowalut, skoro handel odbywa się między użytkownikami? Na prowizjach. Są to opłaty, które poniesiemy z tytułu sprzedaży lub zakupu walut wirtualnych. Ich wysokość zależy od polityki wybranej giełdy. Może się bowiem zdarzyć, że od sprzedaży nie tylko nie zapłacisz prowizji, ale wręcz otrzymasz wynagrodzenie. Dzieje się tak z prostego względu: zlecenia sprzedaży napędzają płynność danej platformy. W ten sposób, giełda stara się przekonać tradera, że najbardziej opłacalne warunki sprzedaży znajdzie właśnie w tym miejscu.

Prowizje niemal zawsze zapłacimy w momencie kupna kryptowalut. Porównując popularne giełdy, wysokość prowizji waha się od 0,05 do nawet 2% wartości transakcji. Wiele zależy także od wybranej pary kryptowalutowej oraz łącznej wartości. Niektóre polskie giełdy kryptowalut pobierają prowizję także od wpłat dokonanych na konto przez użytkownika.

Sprawdź opinie innych inwestorów

Research interesujących nas giełd kryptowalutowych zawsze powinniśmy zakończyć sprawdzeniem opinii innych klientów. Możemy je znaleźć np. na forach internetowych poświęconych tematyce walut wirtualnych. To najlepszy sposób, aby poznać odczucia innych oraz zweryfikować czy polskie giełdy kryptowalutowe sprostają Twoim oczekiwaniom. Jeśli chcesz wybrać dobrą platformę, sprawdź następujące kryteria:

  • Kluczowa jest wysoka płynność, która pozwoli na swobodne przeprowadzanie transakcji.
  • Dostępne pary kryptowalutowe.
  • Wysokość prowizji oraz opłat transakcyjnych.
  • Obsługa interesujących walut tradycyjnych w tym złotówki (PLN).
  • Opinie innych klientów pod adresem danej giełdy.

Warto poświęcić sporo czasu na sprawdzenie wszystkich kryteriów. Tylko w ten sposób możemy dokonać optymalnego wyboru, który wpłynie zarówno na poziom naszego zadowolenia, jak również opłacalność przeprowadzanych transakcji.