Mimo że od roku nieustannie walczymy z pandemią, wciąż nie widzimy końca problemów, które pojawiły się w jej czasie. Dotyczy to głównie kłopotów finansowych, z którymi przyszło borykać się zarówno przedsiębiorcom, jak i osobom prywatnym. Czy w czasie kryzysu można zaoszczędzić i zainwestować? Czy to się opłaca?

Sposoby na zwiększenie oszczędności w czasie pandemii

Niekorzystna sytuacja finansowa związana z pandemią uświadomiła wielu z nas, jak bardzo ważne jest posiadanie tzw. poduszki finansowej, czyli zabezpieczenia pieniężnego na wypadek kryzysu lub utarty źródła dochodu. Warto wiedzieć, że nawet w niestabilnej, pandemicznej rzeczywistości możliwe jest ciągłe oszczędzanie pieniędzy oraz pomnażanie posiadanych środków. Sposoby na oszczędności nie różnią się znacząco od tych, które znamy od lat. Najważniejszą kwestią jest staranne planowanie domowego budżetu, wraz z uwzględnieniem nieprzewidzianych wydatków, oraz odkładanie nadwyżki na osobne konto lub inwestowanie jej (bardziej korzystna opcja). Dodatkowo warto robić bardziej przemyślane zakupy – dobrze jest planować posiłki, robić listy potrzebnych produktów czy ograniczyć kupowanie zbędnych dóbr. Kolejnym z ważnych aspektów jest zmniejszenie wydatków, poprzez wprowadzenie drobnych zmian w życiu. Więcej informacji o tym, na czym oszczędzać w domu przeczytasz na premiadlaciebie.pl.

Czy inwestowanie w czasie pandemii koronawirusa jest bezpieczne?

Zdecydowana większość Polaków przechowuje zgromadzone nadwyżki finansowe na kontach oszczędnościowych, rachunkach bieżących oraz lokatach. Nie jest to jednak bezpieczne rozwiązanie, ponieważ ich oprocentowanie jest nieadekwatnie niskie w porównaniu z inflacją. Wraz z jej dalszym postępem, zaczniemy tracić środki ulokowane w banku. Eksperci zalecają, aby zainwestować posiadaną gotówkę. Mimo ogólnego kryzysu na globalnym rynku finansowym wciąż znaleźć można produkty, które obarczone są stosunkowo niskim ryzykiem utraty powierzonych środków. Wśród nich wyróżnić możemy wszelkiego rodzaju grunty oraz nieruchomości, a także surowce. Korzystny może być także zakup papierów wartościowych na giełdzie. Uwagę warto zwrócić na akcje emitowane przez amerykańskie spółki technologiczne oraz przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją dóbr szczególnie potrzebnych w czasie pandemii. Ciekawą propozycją są także produkty strukturyzowane oraz przygotowane przez bankowych ekspertów portfele inwestycyjne, składające z korzystnych instrumentów.

Dlaczego warto zadbać o finanse osobiste w czasie pandemii?

Istnieje szereg powodów, dla których warto posiadać zapas gotówki, nie tylko w czasie pandemii. Pierwszym z nich jest możliwość zachowania płynności finansowej w przypadku utarty pracy lub konieczności poniesienia dużych, niespodziewanych wydatków np. związanych z koniecznością podjęcia leczenia. Gospodarcze skutki pandemii koronawirusa będziemy najprawdopodobniej odczuwać jeszcze długo po jej zakończeniu, dlatego warto mieć oszczędności. Kolejnym istotnym aspektem jest możliwość inwestowania nadwyżek finansowych, dzięki czemu istnieje duże prawdopodobieństwo wygenerowania dodatkowego dochodu. Ważnym powodem do oszczędzania dla wielu Polaków jest także chęć zabezpieczenia swojej przyszłości, która w aktualnej sytuacji nie często jest przedstawiana w kolorowych barwach. Odłożenie środków pozwoli na godne życie na emeryturze. Ponadto zaoszczędzone w czasie pandemii pieniądze będzie można wydać na sprawienie sobie przyjemności i na odpoczynek, np. na ekskluzywnych wakacjach, gdy sytuacja na świecie będzie unormowana.