Kryptowaluty stanowią coraz popularniejszą formę inwestowania posiadanego kapitału. Wśród nich niekwestionowanym królem są bitcoiny – nazwa ta obiła się o uszy prawie każdemu z nas. Zostały one wprowadzone jako jedna z pierwszych kryptowalut na świecie. Czym są? Ile aktualnie kosztuje bitcoin? Jakie są przewidywania światowych ekspertów? Jak zarabiać na bitcoinie?

Czym jest bitcoin, do czego służy?

Jak wspomniano wcześniej, bitcoin to jedna z popularniejszych kryptowalut (walut kryptograficznych), czyli zapis danych przechowujących informacje o stanie posiadania w umownych jednostkach w oparciu o kryptografię. W celu zapewnienia podstawowych funkcji bezpieczeństwa wykorzystuje się zdecentralizowaną bazę danych rozprowadzoną pomiędzy węzłami sieci peer-to-peer. Bitcoin został wprowadzony na rynek ponad 10 lat temu, w 2009 roku, przez Satoshi Nakamoto (jest to pseudonim, nie prawdziwe dane). Warto zaznaczyć, że obrót nim nie podlega kontroli odgórnych instytucji. Z założenia miał być ogólnoświatową walutą cyfrową, aktualnie możliwe jest dokonywania za jego pomocą płatności w niektórych instytucjach, np. w Tesli, a Salwador przyznał bitcoinowi status oficjalnej waluty, jednak w znacznym stopniu służy jako instrument spekulacyjny.

Ile aktualnie kosztuje bitcoin? Jakie są prognozy?

Aktualny kurs bitcoina najłatwiej jest sprawdzić w sieci, w przeznaczonych do tego witrynach, np. https://kantorbitcoin.pl/kurs-bitcoin/. Jak wynika z danych na stronie, w momencie tworzenia tego artykułu (8.06.2022, godzina 10:40), kosztował on średnio 130.370,00 złotych. Kurs kupna wynosił 126.100,00 złotych, a sprzedaży 134.640,00 złotych. Chcąc zainwestować w bitcoina, warto regularnie sprawdzać jego kursy, ponieważ eksperci przewidują spadki. Jak wynika z prognoz Scotta Minerda, globalnego dyrektora ds. inwestycji Guggenheim Partners, jego cena może wynosić jedynie około 35.000 zł. Według niego związane będzie to z zaostrzeniem polityki pieniężnej Stanów Zjednoczonych oraz planowaną dużą podwyżką stóp procentowych.

Jak zarabiać na bitcoinie, znając jego kurs?

W kryptowalutach wiele osób upatruje możliwości korzystnego ulokowania posiadanego kapitału. Zaawansowani inwestorzy mają swoje wypracowane przez lata metody działania z walutami kryptograficznymi, jednak do znanych i często stosowanych sposobów wzbogacenia się na bitcoinie zaliczyć można:

  • kupno po niższym kursie i sprzedaż, gdy wzrośnie,
  • kupno kryptowaluty na jednej giełdzie i sprzedanie jej z zyskiem na innej, czyli arbitraż,
  • zakup z pomocą BTC innej kryptowaluty i wymiana, gdy kurs będzie korzystny,
  • pożyczki społecznościowe udzielane za jego pomocą.

Kupno oraz sprzedaż bitcoina odbywają się giełdach kryptowalut. Działają one w sieci, znaleźć można tu zarówno polskie, jak i zagraniczne rozwiązania. Wśród nich warto wyróżnić miejsca takie jak Zonda, BitBay czy Binance. Aby móc dokonywać transakcji konieczne jest założenie konta i zweryfikowanie go, a następnie można złożyć pierwsze zlecenie zakupu.